ONZ i Sant’Egidio ostrzegają przed rosnącą nienawiścią
27 stycznia 2019 | 17:28 | ts (KAI) | Nowy Jork/Rzym Ⓒ Ⓟ
W związku z obchodzonym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu komisarz praw człowieka ONZ, Michelle Bachelet, ostrzegła przed rosnącymi tendencjami do wykluczania. „Obserwujemy dziś znaczny wzrost wielu form nienawiści, włącznie z trucizną antysemityzmu i innymi atakami na mniejszości, oświadczyła komisarz ONZ w Genewie. Wyjaśniała, że są to ataki na dzieci i dorosłych, a także kampanie przeciwko całym narodom, mniejszościom etnicznymi migrantom, „w niektórych przypadkach przy wsparciu kierujących państwami”.
Jednocześnie Bachelet napiętnowała rosnącą tendencję do bagatelizowania, lub wręcz kwestionowania, wydarzeń Holokaustu. „Musimy wspólnie przeciwstawić się tendencji do zakorzenienia się nienawiści”, podkreśliła dodając, że wspólnymi siłami musimy powstrzymać „rosnąco powoli zalew antysemityzmu, wrogości wobec obcych, a także innych prób okradania określonych grup z ich praw i ich człowieczeństwa”.
Ważne jest, aby pamiętać, że Holokaust nie zaczął się w komorach gazowych. „Ta nienawiść rozwinęła się ze słów, stereotypów i uprzedzeń – przez wykluczanie mocą prawa, przez dehumanizację i eskalację przemocy”, uważa ONZ-owska komisarz. Jej zdaniem, także i dziś konfrontujemy się z podobnymi tendencjami. „Wobec takich prób demonizowania i pozbawiania pewnych grup ich ludzkich praw, musimy okazać solidarność w obronie praw człowieka, gdyż tylko w ten sposób możemy zapobiec, aby nie powtórzyły się podobne morderstwa ludzi”, podkreśliła Bachelet.
W swoim wystąpieniu nawiązała także do rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945. W tym największym niemieckim obozie nazistowskim mordowano ludzi w komorach gazowych, ludzie umierali tam na skutek prac przymusowych, głodu, chorób i rzekomo „medycznych” eksperymentów. „Wśród ofiar obozów nazistowskich, obok milionów Żydów były też setki tysięcy Romów i Sinti, ludzi niepełnosprawnych, homoseksualistów, jeńców wojennych, dysydentów politycznych i członków ruchu oporu z całej okupowanej przez Niemcy Europy”, przypomniała Bachelet. – W tym Międzynarodowym Dniu Pamięci dajemy wyraz pamięci i szacunku dla ofiar tej odrażającej zbrodni”.
Z kolei katolicka Wspólnota św. Idziego oświadczyła w Rzymie, że Dzień pamięci o Holokauście „nie jest pustym rytuałem, lecz stanowi apel do instytucji i obywateli o czujność wobec coraz silniejszych uprzedzeń antysemickich i rasistowskich”. Jak zwrócono uwagę, ruchy narodowe, wykluczające i wrogie obcym, mają tendencję wzrostową, zwłaszcza wśród młodzieży.
Pamięć o otchłani Auschwitz musi być w dalszym ciągu „nieustannym memento dla przyszłości naszego kontynentu”, także dlatego, że pokolenie świadków historii stopniowo odchodzi, podkreśliła Wspólnota św. Idziego. Zapowiedziała też, że latem planuje „pielgrzymkę pamięci” do Auschwitz. Jej organizatorem jest ruch „Młodzi dla pokoju”, działający w 16 krajach „od Portugalii po Ural”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.