Historyczna wizyta
06 lutego 2019 | 15:52 | Krzysztof Tomasik | Abu Zabi Ⓒ Ⓟ
Zaraz po ogłoszeniu wizyta Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich została uznana za historyczną: to pierwszy pobyt głowy Kościoła katolickiego na Półwyspie Arabskim, po raz pierwszy papież odprawił w kraju arabskim katolicką Mszę św. dla ponad 180 tys. osób.
Hasłem pielgrzymki były słowa: „Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”, a głównym jej celem udział papieża w międzyreligijnej konferencji „Międzyludzkie braterstwo”. Tym samym wizyta Franciszka stała się kolejnym etapem, tak ważnego dla całego świata, dialogu katolicko muzułmańskiego. W obliczu sytuacji konfliktowych, jakie mają miejsce choćby w Jemenie, Syrii, Iraku i Libii, papież wezwał do ściślejszej współpracy między religiami, by w imię pokoju i sprawiedliwości nie doprowadzić do totalnej katastrofy. Potępił też wszelką formę instrumentalizowania religii – używania jej do podżegania do nienawiści, przemocy, ekstremizmu, fanatyzmu, używania imienia Boga, do usprawiedliwiania zabójstw, terroryzmu i ucisku. Przypomniał o prawach i godności każdej istoty ludzkiej i zaapelował o tolerancję oraz wolność wyznania, które są najlepszymi środkami, by powstrzymać ekstremizm i nienawiść. Zachęcił, aby w drugim dostrzec brata, umocnić braterstwo poprzez modlitwę, edukację i dialog. Na zakończenie konferencji Franciszek podpisał z Wielkiem Immamem Uniwersytetu al-Azhar w Kairze, Ahamedem al-Tayyibem przełomową deklarację: „Braterstwo między ludźmi dla pokoju na świecie i wspólnej koegzystencji.
Dzięki wizycie papieża świat zobaczył, że w krajach nad Zatoką Perską żyją miliony chrześcijan, a Kościół katolicki jest Kościołem migrantów zarobkowych reprezentujących różne narody, języki i obrządki, którzy mimo wolności kultu nie cieszą się pełną wolnością religijną, a w społeczeństwie są traktowani jak obywatele drugiej kategorii. Franciszek starał się ich umocnić w wierze i chrześcijańskim braterstwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej