Rektor katedry Notre-Dame: to nie jest zwykła parafia
08 lutego 2019 | 02:36 | Alicja Rekść/polskifr.fr | Paryż Ⓒ Ⓟ
Zbigniew Herbert nazwał ją „mastodontem gotyku”, Victor Hugo swoim „Dzwonnikiem z Notre-Dame” ocalił ją od rozebrania. Katedrę Notre-Dame, wyznaczającą symboliczne centrum Paryża, odwiedza około 12 milionów turystów rocznie. „To nie jest zwyczajna parafia” – mówi rektor katedry Notre-Dame ks. Patrick Cheveut.
Katedra Notre-Dame w Paryżu jest jednym z najsłynniejszych kościołów z Europie, jeśli nie na świecie. Położona na Île de la Cité, kolebce rzymskiej osady Lutecji, została wzniesiona na ruinach kościoła z IX wieku. Budowla świątyni zaczęła się w 1163 roku i zakończyła się po upływie ponad 180 lat.
Katedra Marii Panny to świątynia ikoniczna, od wieków reklamująca Paryż, odbijając się na widokówkach. Jest uznawana jest za arcydzieło gotyckiej architektury. Zdobią ją dwie symetryczne wieże, do jej wnętrz zaś wiodą trzy portale ozdobione kunsztownie wykonanymi rzeźbami, wyobrażającymi sceny biblijne. Wnętrze przepruwają liczne witraże, ze słynną rozetą przy frontalnej elewacji. Katedrę okala aż 29 kaplic, z czego jedna (pod wezwaniem świętego Germana), od 1 grudnia 2018 roku, mieści w swoim wnętrzu kopię Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie św. Jana Pawła II.
„Kaplica ta ma duże znaczenie – już wcześniej polską obecność podkreślały dwie wizyty św. Jana Pawła II w Katedrze. Jest to piękne sprzężenie, w którym Królowa Polski spotyka się z paryską Marią Panną” – mówi rektor Notre-Dame – archiprezbiter Patrick Cheveut.
Obecnie w katedrze trwają prace konserwacyjne. Odnowienie kaplicy świętego Germana stanowiło jeden z elementów przewidzianych renowacji. Koszty, które należy ponieść są jednak ogromne – przewidziane prace to wydatek rzędu 150 milionów euro. W kwocie tej zamykają się działania zarówno w strefie konstrukcyjnej, a także na zewnątrz i wewnątrz.
„Obok pięknie odnowionej kaplicą z kopią Ikony Jasnogórskiej, pozostały jeszcze cztery, które wymagają remontu. Powinny być jasne, przyciągać ludzi, zachęcać do skupienia i modlitwy. Trzeba odnowić zabytkowe freski autorstwa Eugène Viollet-le-Duca i szereg innych detali. Mamy gotowe projekty, potrzebujemy jednak mecenasów do ich realizacji. Tym bardziej Polsce i Polonii należą się wielkie podziękowania za odnowienie jednej z kaplic. Wygląda naprawdę pięknie i cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających, zwłaszcza Polaków” – komentuje rektor.
Katedra jako nośnik kultury
Katedra, jako centralny punkt miasta, jest idealnym miejscem do zewnętrznych przedsięwzięć kulturalnych, takich, jak świetlne spektakle, typu mapping. W ubiegłych latach wielkim sukcesem okazały się spektakle „La Dame de Cœur”, używające frontalnej elewacji kościoła, jako inspiracji i punktu wyjścia fabuły. W 2019 roku spektakle te także powinny się mieć miejsce. Rektor już rozpoczął starania o uzyskanie funduszy na to wydarzenie.
Archiprezbiter marzy o stworzeniu żywej szopki bożonarodzeniowej przed katedrą. Być może dzięki negocjacjom z mer Paryża, taka inicjatywa nabierze realnych kształtów. W planie jest też spektakl świetlny poświęcony patronce Paryża – świętej Genowefie, zaplanowany na rok 2020, z okazji rocznicy jej śmierci.
Ksiądz Patrick Cheuvet jest rektorem Katedry Notre-Dame od 2011 roku. „To nie jest zwyczajny kościół, gdyż nie jest to parafia. Cała moja misja duchowa koncentruje się zatem dookoła liturgii, którą staram się upiększać i uwznioślać. W katedrze dużo się spowiada, jest za to bardzo niewiele innych sakramentów – w roku odbywa się zaledwie kilka chrztów, epizodycznie sprawowana jest liturgia pogrzebowa, bardzo rzadko udzielamy ślubów. Nie jest to bowiem teren parafialny. Okoliczni mieszkańcy należą do parafii świętego Ludwika na sąsiadującej wyspie” – tłumaczy.
To jednak nie ogranicza jego obowiązków. Jako duchowny odpowiedzialny za tak ważny obiekt sakralny, osiągnął dużą biegłość w zarządzaniu licznymi pracownikami. Podkreśla, że jego zakres obowiązków jest zdumiewająco szeroki:
„W mojej pracy muszę być menedżerem, dyrektorem, nie mogę uniknąć politycznych aspektom mojej funkcji – Katedra jest bowiem częścią miasta, często więc negocjuję rozmaite sprawy z panią mer Anne Hidalgo, czy z Ministerstwem Kultury. Istnieje także silny aspekt dyplomatyczny – w Notre-Dame gościmy liczne głowy państw, dyplomatów i dostojników. Moim zadaniem jest ich należycie przywitać, oprowadzić i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania. Kolejnym wymiarem są kwestie kulturalne, przede wszystkim związane z muzyką – w Katedrze odbywają się bowiem regularnie koncerty. Katedra Notre-Dame pełni jednak nade wszystko swoistą misję edukacyjną – jest ona bowiem żywym nośnikiem kultury francuskiej, jej chrześcijańskich korzeni, duchowości. Jej zwiedzanie staje tym samym przeżywaniem opowieści o historii i kulturze Francji” – podkreśla rektor katedry Notre-Dame.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.