Środowisko KUL modliło się w intencji abp. Józefa Życińskiego
10 lutego 2019 | 20:49 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Abp Józef Życiński był Bożym szaleńcem, niepozbawionym racjonalnego myślenia. We wszystkim, co robił stosował jedno kryterium: Ewangelię Chrystusa – powiedział ks. dr Marek Słomka. Były sekretarz metropolity lubelskiego przewodniczył Eucharystii w kościele akademickim KUL w intencji zmarłego przed ośmiu laty hierarchy. Abp Życiński był m.in. wielkim kanclerzem tej katolickiej uczelni.
Wspominając postać abp. Życińskiego, jego były sekretarz wyznał, że wielokrotnie był świadkiem zmęczenia, jakie towarzyszyło hierarsze podczas pracy duszpasterskiej i akademickiej. – On nigdy nie zwalniał tempa i nigdy nie odpuszczał. Czuł się przynaglony miłością Boga – mówił kapłan.
Jak zauważył, styl pracy duszpasterskiej byłego metropolity lubelskiego często spotykał się z niezrozumieniem ze strony niektórych kościelnych kręgów. – Abp Życiński nigdy nie zrażał się opinią malkontentów, którzy woleli pływać przy brzegu, niż wypłynąć na głębie – powiedział filozof.
Tłumacząc postawę życiową zmarłego hierarchy, przyznał, że w swoim życiu kierował się przede wszystkim słowem Bożym. – Arcybiskup był Bożym szaleńcem, niepozbawionym racjonalnego myślenia. Choć patrzył na świat krytycznie, to głównie krytykował samego siebie. We wszystkim, co robił stosował jedno kryterium: Ewangelię Chrystusa – tłumaczył ks. Słomka.
Abp Józef Życiński był wielkim kanclerzem KUL w latach 1997-2011 oraz wykładowcą Wydziału Filozofii, gdzie kierował Katedrą Relacji między Nauką a Wiarą (1998-2011).
Dał się poznać jako orędownik dialogu kultur i religii, poszukiwania wspólnoty wartości ze wszystkimi ludźmi dobrej woli. Był współorganizatorem konwersatoriów „Nauka-Wiara” w Castel Gandolfo z udziałem Jana Pawła II, członkiem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego oraz Papieskiej Rady ds. Kultury.
W 2000 r. zainicjował na KUL Kongresy Kultury Chrześcijańskiej – forum dialogu między Kościołem a światem kultury.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.