Pogrzeb Władysława Stefana Grzyba – jedynego w Polsce klikona
15 lutego 2019 | 04:46 | dab / pz | Lublin Ⓒ Ⓟ
Wyróżniał się swoim strojem, mocnym głosem, ale przede wszystkim sercem, którym kochał Lublin i jego tradycję – powiedział abp Stanisław Budzik o Władysławie Stefanie Grzybie. Metropolita lubelski przewodniczył Mszy świętej pogrzebowej lubelskiego klikona. Przez ponad 25 lat zmarły działał jako jedyny w Polsce krzykacz miejski, zapowiadając uroczystości miejskie i religijne.
Witając zgromadzonych na Mszy pogrzebowej, abp Budzik zwrócił uwagę na wyjątkowość zmarłego, który na stałe wpisał się w historię Lublina. – Mało kto pamięta czasy, gdy w Lublinie nie było klikona. Pan Władysław Stefan wyróżniał się swoim strojem, mocnym głosem, ale przede wszystkim sercem, którym kochał Lublin i jego tradycję. Wierzymy, że Ten, któremu uwierzył, da mu obiecaną nagrodę – powiedział metropolita lubelski.
Homilię pogrzebową wygłosił proboszcz parafii archikatedralnej ks. prał. Adam Lewandowski, który przypomniał zażyłość zmarłego z rodzinnym miastem. – Przez całe swoje życie mieszkał w Lublinie i służył jego mieszkańcom. Działał społecznie, angażując się w liczne inicjatywy, które przywracały pamięć o historii Lublina, o jego ważnych postaciach i tradycjach – wymieniał kapłan.
Stwierdził, że miejski krzykacz jest wyjątkowym przykładem człowieka, który mógł powiedzieć, że jego życie było spełnione. – Miarą sensu życia jest miłość, jest danie swojego życia drugiemu człowiekowi. I dziś Bogu dziękujemy za to, że zostawił ślady swojej obecności, w życiu jednego z symboli Lublina – powiedział prałat.
Zwrócił także uwagę, że zmarły jako mieszkaniec Starego Miasta szczególną sympatię okazywał wobec archikatedry. – Do dziś mam przed oczami, jak przychodził do tej świątyni. Nawet kiedy w ostatnich latach, kiedy sunął mały krok za krokiem, zajmował swoje stałe miejsce w stallach i w nich modlił się i przyjmował Komunię – wspominał ks. Lewandowski.
W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele lubelskiego magistratu z prezydentem Lublina, Krzysztofem Żukiem na czele. Wartę honorową przy trumnie pełnili przedstawiciele Straży Miejskiej oraz grup rekonstrukcyjnych, ubranych w stroje uczestników powstania styczniowego.
Po liturgii trumnę z ciałem zmarłego społecznika przewieziono na cmentarz przy ul. Lipowej.
Władysław Stefan Grzyb urodził się 7 października 1932 r. w Lublinie W latach 90. został klikonem Miasta Lublin. Ubrany w charakterystyczny renesansowy strój, trzymając w dłoni dzwonek, zapowiadał nadchodzące uroczystości państwowe i kościelne. Początkowo piastował tę funkcję samozwańczo, później zapowiadał wydarzenia na zlecenie lubelskiego magistratu.
Posiadał głos o udokumentowanej sile ponad 80 decybeli. Uczestniczył w wielu konkursach krzykaczy miejskich, odbywających się w Europie i na świecie. Od 1997 roku był członkiem Angielskiej Gildii Krzykaczy Miejskich, a od 2002 roku członkiem Gildii Krzykaczy Miejskich Kontynentu Europejskiego.
W roku 1990 Władysław Stefan Grzyb odnalazł nuty hejnału Miasta Lublin z 1686 roku. Dzięki jego odkryciu melodia ta grana jest codziennie w samo południe przez lubelskiego trębacza miejskiego, nieprzerwanie od 1991 roku.
Zmarły był ponadto pomysłodawcą założenia w 1996 roku Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich w Lublinie, którego Kanclerzem pozostał aż do śmierci. Główny cel Stowarzyszenia stanowi ochrona dziedzictwa narodowego poprzez przywrócenie rodzimych tradycji i upowszechnianie wartościowych dokonań kulturalnych.
W 2002 roku Władysław Stefan Grzyb współpracował przy budowie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Litewskim w Lublinie. W latach 2002 – 2005 zainicjował również całkowitą odnowę mogiły Grobowca Powstańców Styczniowych z 1863 roku na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
Za swoją pasję i zaangażowanie w działalność kulturalną Lublina, a także znawstwo wartości, jaką pełni świadomość historyczna we współczesnych czasach oraz nieustępliwość w przezwyciężaniu wszelkich trudności związanych z realizacją nakreślonych celów, został uhonorowany m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1993), srebrnym i złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2003 i 2008), wyróżnieniem „Człowiek Roku 2012” czy Medalem 700-lecia Miasta Lublin (2017).
Zmarł 10 lutego 2019 r. Miał 86 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.