Drugie doniesienie przeciwko nuncjuszowi apostolskiemu
19 lutego 2019 | 08:17 | pb (KAI/lemonde.fr) / pz | Paryż Ⓒ Ⓟ
Drugie doniesienie dotyczące zachowań o charakterze seksualnym nuncjusza apostolskiego we Francji złożono 18 lutego w paryskiej prokuraturze. Jego autorem jest były pracownik merostwa stolicy Francji, który twierdzi, że abp Luigi Ventura obmacywał go w styczniu 2018 r. w podobnych okolicznościach jak w przypadku pierwszego doniesienia, czyli podczas ceremonii składania życzeń noworocznych w paryskim ratuszu.
39-letni Benjamin G. powiedział dziennikowi „Le Monde”, że jako pracownik mający do wykonania określone zadania w czasie uroczystości, stał w pierwszym rzędzie, dwa metry od mera Paryża Anne Hidalgo, gdy ktoś podszedł do niego z lewej strony. Był to abp Ventura, który położył lewą rękę na jego ramieniu, a prawą chwycił pośladki „gestem specjalisty, pewnym siebie, któremu towarzyszył wielki beztroski uśmiech, tak jakby chodziło o coś normalnego”. Benjamin G. „oszołomiony” wyszedł, choć trwała ceremonia. Kilka dni temu, po przeczytaniu informacji o tegorocznym zachowaniu abp. Ventury podczas składania życzeń noworocznych, zrozumiał, że „były to nawykowe zachowania drapieżnika”.
Jako pierwszy nuncjusza oskarżył trzydziestoletni mężczyzna, który zajmuje się w merostwie Paryża relacjami międzynarodowymi. Według jego relacji, 17 stycznia, podczas ceremonii składania życzeń noworocznych, abp Ventura trzykrotnie obmacywał go, m.in. w pośladki, w tym raz w obecności świadków. Mężczyzna po zakończeniu uroczystości poinformował o zdarzeniu swoich przełożonych, którzy 23 stycznia przekazali sprawę prokuraturze, zgodnie z wymogami francuskiego prawa. Śledztwo rozpoczęło się 24 stycznia.
Dyrektor „ad interim” Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti oświadczył, że „Stolica Apostolska z prasy dowiedziała się o wszczęciu dochodzenia” przeciwko abp. Venturze i czeka na jego wyniki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.