Prace konserwatorskie w obiektach sakralnych diecezji tarnowskiej
20 lutego 2019 | 12:11 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Zabytkowe kościoły wypięknieją. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dziewięć zadań konserwatorskich w diecezji tarnowskiej przeznaczyło 1 640 000 zł dofinansowania. To m.in. środki na wzmocnienie konstrukcji i więźby dachowej a także na konserwację malowideł.
– Cieszy nas duże dofinansowanie na montaż systemu gaśniczego na cerkwi w Powroźniku. To cenny zbytek, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dofinansowanie przyznano także siostrom klaryskom ze Starego Sącza, które wykorzystają je na odwodnienie dziedzińca klasztoru – mówi ks. Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków.
Wypięknieją także wnętrza kościołów. – Konserwacji zostaną poddane malowidła w kościołach drewnianych w Kwiatoniu, Wierchomli, w kaplicy na cmentarzu w Moszczenicy. Prace przy polichromiach będą natomiast w kościele w Zbyszycach – podkreśla.
Prac w kościołach może być jeszcze więcej, bo parafie starały się o pieniądze w Urzędach Marszałkowskich w Krakowie i Rzeszowie a także u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Także małopolskie kapliczki mogą odzyskać dawny blask. Trwa kolejna edycja konkursu grantowego, podczas którego można uzyskać dofinansowanie na prace remontowe. Jego adresatami są samorządy, które podejmują prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy małopolskich kapliczkach. Obiekty znajdujące się na prywatnym terenie mogą też liczyć na odnowienie, dzięki nawiązaniu współpracy właściciela nieruchomości z gminą lub powiatem. Odnawiane kapliczki nie muszą przy tym figurować w rejestrze zabytków.
W ramach konkursu renowacji zostało dotąd poddanych ponad 370 obiektów. Pula środków tegorocznej edycji wynosi 750 tys. zł.
Termin złożenia dokumentacji w Urzędzie Marszałkowskim w Krakowie upływa 13 marca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.