Warszawa: konferencja „Współczesne wyzwania opieki nad chorym”
22 lutego 2019 | 18:56 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Na temat aktywnej opieki nad osobami przewlekle chorymi i niesamodzielnymi, roli komunikacji z pacjentami oraz systemie opieki paliatywnej w Polsce dyskutowano dziś w Warszawie podczas konferencji „Współczesne wyzwania opieki nad chorym”. W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego sympozjum zorganizował Wydział Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.
Zdaniem wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, największym problemem Służby Zdrowia są dziś błędy organizacyjne. – Staramy się tak przeorganizować system, by ważny był przede wszystkim pacjent, a nie łóżko, czy kondycja szpitala – przekonywał.
Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec zwrócił uwagę na rosnący w Polsce brak kadry medycznej, oraz jej starzenie się społeczeństwa. – Jeśli chodzi o zgłaszane do nas sygnały to 34 proc. zgłoszeń dotyczy lecznictwa szpitalnego, drugie miejsce zajmuje ambulatoryjna opieka specjalistyczna – 22 proc., zaś trzecie podstawowa opieka zdrowotna z 17 proc. zgłoszeń – powiedział Rzecznik Praw Pacjenta. Przyznał, że podstawowym problemem jest obecnie kwestia oczekiwania na świadczenia zdrowotne w poszczególnych rodzajach świadczeń.
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia i Chorych, bp Romuald Kamiński przypomniał z kolei o obowiązkach ciążących na pacjentach. Podkreślił, że każdy powinien dbać o swoje życie i zdrowie.- Duży procent spraw generuje dziś sam chory, który poprzez swoje nieuporządkowanie doprowadza do sytuacji w której staje się pacjentem. Tymczasem obdarowany jest on przez Boga niezwykłymi darami, wśród których jest także zdrowie. On musi o nie dbać – podkreślił bp Kamiński.
Zwrócił uwagę że najbardziej roszczeniową grupą pacjentów są ci, którzy są chorzy „na własne życzenie”. – Im mniej osoba dba o własne zdrowie, tym bardziej wymaga od innych – stwierdził duchowny.
Przyznał, że zdarzają się przypadki osób, u których zachodzi konieczność pomocy medycznej, kiedy wszystkie możliwości zostały już wcześniej wyczerpane. Nie jest to jednak tyle, ile dziś możemy notować – stwierdził bp Kamiński przekonując, że zwiększona troska społeczeństwa o zdrowy tryb życia w sposób znaczący poprawiłaby kondycję służby zdrowia w naszej Ojczyźnie.
Na temat wartości komunikacji w opiece paliatywno-hospicyjnej mówił ks. prof. Andrzej Gretkowski, kierownik Katedry Pedagogiki i Pedagogiki Specjalnej w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie. Natomiast o problemach życia chorych na nowotwory neuroendokrynne mówił prof. nadzw. Jarosław Ćwikła z Wydziału Nauk Medycznych, Katedry Radiologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
W czasie konferencji wręczono również odznaki „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. W gronie wyróżnionych znalazł się min. emerytowany krajowy kapelan służby zdrowia ks. Józef Jachimczak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.