Rozpoczął się Tydzień Eklezjologiczny na KUL
25 lutego 2019 | 15:07 | olc / pw | Lublin Ⓒ Ⓟ
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpoczął się 51. Tydzień Eklezjologiczny. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest miejsce młodych ludzi w Kościele. Gośćmi pierwszego panelu konferencji byli bp Zbigniew Kiernikowski, bp Marek Solarczyk, bp Wojciech Osial oraz bp Marian Florczyk. Spotkanie potrwa potrwa do 28 lutego.
Bp Osial podczas prelekcji nt. „Formatio a Confirmatio. Jak przygotowywać do bierzmowania, by doprowadzić do wiary?” zauważył, że temat przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania jest trudny. „Nie powinno się mechanicznie powtarzać haseł, że bierzmowanie to uroczyste pożegnanie z Kościołem. Nie można jednym stwierdzeniem podsumować złożonej rzeczywistości. Smutne, że slogan ten jest powtarzany przez księży, katechetów, gdzie często to oni nie sprostali zadaniu” – zauważył prelegent.
Zwrócił uwagę, że katecheci powinni przyjąć postawę podobną do tej, którą prezentowa Pan Jezus podczas drogi do Emaus – wsłuchiwać się w uczniów i towarzyszyć im. Zauważył również, że w dzisiejszym świecie, którego istotną częścią jest rzeczywistość wirtualna, młodzież tęskni za prawdziwymi relacjami.
„Nasza formacja to musi być budowanie więzi z Panem Bogiem. Trzeba na pierwszym miejscu postawić wiarę jako więź. Oznacza to, że wynikiem przygotowania do bierzmowania nie ma być zdany egzamin. Taki formalizm zabija relację. Nie trzeba powtarzać tego, co jest w szkole. Mniej wiedzy, więcej doświadczenia Pana Boga” – przekonywał hierarcha.
Bp Osial udowadniał, że kluczem do lepszego przygotowana do sakramentu jest nie tylko kładzenie nacisku na uczniów, ale też na rodziców, którzy są głównymi wychowawcami. Jako osoby nieuformowane, często lekceważą życie duchowe dzieci i nie potrafią poradzić sobie z wyzwaniem, jakie stwarza ta sfera.
Bp Solarczyk podczas prelekcji dotyczącej formacji młodych chrześcijan do podejmowania życiowych decyzji zdecydował się przedstawić temat odnosząc się do darów Ducha Świętego.
Dar mądrości to tajemnica Boga, która objawia się w dążeniu człowieka do nawiązania relacji z Bogiem, tęsknota za bez względu na jego wcześniejsze kształtowanie. Jako przykład bp Solarczyk podał przypadki, gdzie uczniowie nieochrzczeni przychodzili na lekcję religii i prosili, aby pomóc im odczytać pragnienia ich serca.
„Rozum to przestrzeń, w której człowiek ma pragnienie zawierzenia Bogu i stanięcia przed Nim z zaufaniem. Młodzi niekoniecznie odrzucają, oni nie rozumieją” – przekonywał bp Solarczyk. Wskazał też, że dar rady jest okazją do refleksji nad autorytetami.
„Takim autorytetem dla młodego człowieka jest on sam. On sam chce to przyjąć zrozumieć, zmierzyć się z tym” – mówił. Zaznaczył, że bardzo ważne jest wtedy wspierania na każdym etapie, ponieważ wychowawcy mają możliwość, aby spotykać młodzież w różnych okolicznościach.
Prelegent zaznaczał, jak istotna zdaniem ludzi jest obecność księży obok nich, ich otwartość na pytania i rozmowę. Jest to trudne zadanie duszpasterskie, które wymaga cierpliwości w sianiu i pielęgnowaniu ziarna, które często przynosi owoc dopiero po długim czasie.
Tydzień Eklezjologiczny odbywa się od 1965 r. Konferencja podejmuje aktualne, szczególnie ważne dla współczesnego Kościoła tematy. Ich gospodarzem jest Koło Naukowe Teologów KUL. Jest to jedno z najstarszych wydarzeń cyklicznych organizowanych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.