Warszawa: modlitwa w intencji Żołnierzy Niezłomnych w dawnym areszcie przy Rakowieckiej
01 marca 2019 | 23:58 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył modlitwie w intencji zmarłych, poległych, i zamordowanych Żołnierzy Niezłomnych w trakcie uroczystości, która odbyła się w byłym areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie. W trakcie uroczystości ppłk Waldemar Nowakowski, członek stowarzyszenia „WiN” zapalił „Ogień pamięci o Niezłomnych”, a pod Ścianą Śmierci więzienia złożone zostały wiązanki kwiatów. Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r.
Więzienie, a właściwie dawny areszt śledczy przy ul. Rakowieckiej to jedno z najważniejszych miejsc związanych z historią Żołnierzy Niezłomnych. To właśnie w tym miejscu zostało zgładzonych wielu członków powojennego podziemia niepodległościowego, m.in. kierownictwo IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Data ich stracenia, 1 marca 1951 r., została ustanowiona Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego. Na scenie pod telebimem stanęli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, trzymający portrety członków kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „WiN”. W uroczystości wzięły udział dwie kompanie honorowe: Wojska Polskiego oraz Służby Więziennej.
– Do Braci! Walczyliśmy wszyscy za Polskę. Dzisiaj umierał będę za Nią. Zostaje Andrzejek. To nasza krew i Wasz Syn. Wy – jego ojcowie. Musicie zastąpić mnie dziecku. Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży. Nad światem zapanuje idea Chrystusowa, Polska niepodległość – a człowiek pohańbioną godność ludzką – odzyska. Żegnam Was i przez Was wasze Żony. Łukasz” – przywołał słowa z grypsu jednego z Żołnierzy Niezłomnych, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, dr Jacek Pawłowicz. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które powstaje na terenie dawnego więzienia, powitał zebranych gości i podziękował za przybycie oraz oddanie hołdu bohaterom.
Na telebimie wyemitowany został krótki wywiad z ppłk. Waldemarem Nowakowskim, jednym z najmłodszych Powstańców Warszawskich, współorganizatorem powojennego Harcerskiego Ruchu Oporu i członka „WiN-u”. Waldemar Nowakowski za „działalność wywrotową” został skazany na jedenaście lat więzienia, zamienionego ostatecznie na sześć lat pozbawienia wolności. Obecny na uroczystości kombatant wraz z towarzyszącymi mu żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej zapalili symboliczny „Ogień pamięci o Niezłomnych”, umieszczony w łusce pocisku artyleryjskiego.
Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. „Ich postawa była znakiem oporu dla Polaków, którzy nie tylko udzielali Żołnierzom Wyklętym schronienia i wsparcia, ale sami również, choć w inny sposób, sprzeciwiali się narzuconej siłą władzy — odmawiając udziału w kolektywizacji wsi, zachowując tradycję i pamięć o prawdziwej polskiej historii, broniąc wolności sumienia i wyznania. Żołnierze powstania antykomunistycznego dla wielu byli przykładem niezłomności, źródłem nadziei i wiary w ostateczne zwycięstwo wolności i prawdy” – napisał prezydent.
Prezydent Duda podkreślił, że „dzięki badaniom historyków, odnajdywanym wciąż dokumentom i wspomnieniom świadków wiemy dziś coraz więcej o sylwetkach i losach Żołnierzy Wyklętych”. Zdaniem prezydenta dziś „te same lokalne społeczności, które wspierały Żołnierzy Wyklętych, upamiętniają swoich bohaterów”, a „w całej Polsce powstają miejsca pamięci i odbywają się uroczystości poświęcone żołnierzom podziemia antykomunistycznego”.
Jak zaznaczył prezydent walka Żołnierzy Niezłomnych „była dramatycznym wyborem”. „Ich dziedzictwo jest dla nas przypomnieniem, że wolna, niepodległa i suwerenna Polska warta jest największych poświęceń. Obyśmy nigdy nie zapomnieli, że nasza wolność okupiona została krwią Żołnierzy Wyklętych — Niezłomnych” – napisał.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podkreślał, że prawda o Żołnierzach Niezłomnych zwyciężyła, czego dowodem jest obecność wielu gości i odbywające się w mokotowskim więzieniu uroczystości. Podkreślił, że ministerstwo podejmuje starania, aby ścigać winnych przestępstw przeciwko bohaterom podziemia niepodległościowego. – Nie możemy zapominać i nie możemy nie widzieć tego, że niektórzy po dziś dzień są chronieni i stają ponad międzynarodowymi konwencjami i zobowiązaniami – powiedział. Dodał, że „wywiązując się ze swojej powinności, oddając prawdę historii” ministerstwo „podejmuje działania, by tych ostatnich zbrodniarzy pociągnąć do odpowiedzialności karnej”.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w swoim przemówieniu mówił o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych. Jego zdaniem dzięki ich postawie budujemy naszą tożsamość narodową. – Oni są wzorem do naśladowania dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego. Nie przypadkiem na dzisiejszej uroczystości są obecni najwyżsi rangą dowódcy z szefem Sztabu Generalnego na czele. Dzisiejsi żołnierze nawiązują swoją postawą do ich postawy, którą jest postawą służby aż do końca – powiedział. Minister Błaszczak podkreślał, że przez wiele lat ukrywano prawdę o Żołnierzach Wyklętych.
Modlitwę w intencji Żołnierzy Niezłomnych poprowadził bp Józef Guzdek. Rozpoczął ją od odczytania fragmentów sześciu listów, które wysyłali do swoich rodzin i bliskich oczekujący na wykonanie wyroku żołnierze podziemia. W każdym z nich znajdowała się prośba o Mszę świętą lub modlitwę. – Dziś rano w katedrze polowej Wojska Polskiego wraz z kapelanami spełniłem ostatnie życzenie wielu pomordowanych na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych – odprawiłem w ich intencji Mszę św. Tu, w tym szczególnym miejscu kaźni, spełnijmy także drugie życzenie Żołnierzy Niezłomnych – ich prośbę o modlitwę – powiedział. Zgromadzeni odmówili Modlitwę Pańską, Zdrowaś Mario oraz Modlitwę za Zmarłych.
Zaprezentowany został również film eksponujący wnętrza i planowaną wystawę powstającego muzeum. Uroczystości zakończyło złożenie wieńców pod Ścianą Śmierci, miejscem egzekucji bohaterów podziemia antykomunistycznego. W uroczystościach wzięli udział kombatanci, członkowie rządu, parlamentarzyści, członkowie grup rekonstrukcyjnych i mieszkańcy Warszawy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.