W maju początek zdjęć do filmu o ks. Janie Ziei
05 marca 2019 | 10:51 | dab / pw | Lublin Ⓒ Ⓟ
Pod koniec marca w Lublinie i okolicach rozpoczną się zdjęcia do nowego filmu Roberta Glińskiego pt. „Zieja”. Bohaterem produkcji będzie ks. Jan Zieja, legendarny społecznik, kapelan AK i współzałożyciel KOR. Jednym z miejsc, w którym powstaną zdjęcia, jest sanktuarium maryjne w Wąwolnicy. Twórcy zapraszają lublinian do udziału w filmie w roli statystów.
Producentem filmu jest Włodzimierz Niderhaus, autorem scenariusza Wojciecha Lepianka, a reżyserem Robert Gliński. W tytułową rolę wcieli się Andrzej Seweryn.
Obraz będzie opowiadać o życiu legendarnego warszawskiego kapłana – ks. Jana Ziei. W jego życiorysie mieszczą się zarówno obie wojny światowe (był m.in. kapelanem Szarych Szeregów) jak też okres powojenny, kiedy to był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników.
Realizację zdjęć zaplanowano w dniach od 26 marca do 3 kwietnia w Lublinie, Janowcu, Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym i Wąwolnicy. Wiadomo już, że na planie filmowym będą mogli wystąpić mieszkańcy Lubelszczyzny w roli statystów.
– Z uwagi na oddanie realiów filmowanych czasów wymagany jest odpowiedni wizerunek. Akcja filmu osadzona jest od lat 20. do 80. XX wieku, dlatego wymagany jest odpowiedni, klasyczny wygląd – informują organizatorzy castingu.
Poszukiwane są zarówno dzieci, jak i dorośli. Statyści wcielą się m.in. w żołnierzy, uczestników pogrzebu czy Mszy św. sprawowanej przez ks. Zieję. Scena liturgii ma być kręcona w Wąwolnicy, w głównym sanktuarium archidiecezji lubelskiej.
Przesłuchanie odbędzie się w 10 marca br. w sali oratoryjnej lubelskiego Centrum Kultury. Początek naboru o godz. 10:00.
Więcej informacji można znaleźć na facebookowym profilu Agencji Aktorskiej „Sceneria”: fb.com/ agencjasceneria
Ks. Jan Zieja urodził się 1 marca 1897 w Ossie, a zmarł 19 października 1991 w Warszawie. Był kapłanem znanym z charyzmatycznych kazań i działalności społecznej. Jego życiorys zawiera szereg aktywności związanych z pracą duszpasterską i społeczną.
Był kapelanem Legionów, Zakładu dla Niewidomych w Laskach, Armii Krajowej czy Szarych Szeregów. Zajmował się także walką o prawa człowieka. Uczestniczył m.in. w Radzie Pomocy Żydom „Żegota” czy współtworzył Komitet Obrony Robotników.
Mottem jego życia były słowa „Nigdy nie zabijaj nikogo”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.