Abp Górzyński: nie bądźmy teoretykami, ale uczestnikami tych wydarzeń
08 marca 2019 | 11:09 | aw | Olsztyn Ⓒ Ⓟ
W Środę Popielcową, na rozpoczęcie Wielkiego Postu w konkatedrze św. Jakuba w Olsztyna abp Józef Górzyński, metropolita warmiński przewodniczył Mszy św. z obrzędem posypania głów wiernych popiołem. W tym dniu w archidiecezji warmińskiej po raz pierwszy rozpoczęła się też Wielkopostna Liturgia Stacyjna. Pierwszym Kościołem Stacyjnym była konkatedra św. Jakuba w Olsztynie.
W homilii metropolita warmiński przypomniał, że jesteśmy w czasie Wielkiego Postu zachęcani m.in. do czytania Słowa Bożego, rozważania Męki Chrystusa. – Bez tego zbliżenia się do Jezusa – nawet mimo podjętych znaków – nie ma nawet początku drogi, jaką powinniśmy podjąć. Same znaki nie wystarczą, potrzebny jest cel, motywacja – mówił.
– Jezus Chrystus nie tylko naucza, ale też pokazuje drogę i staje się naszą mocą. Dostajemy nie tylko wskazówki na drogę, ale dostajemy moc – i to Boską moc! – by pójść drogą zbawienia. Nie bądźmy teoretykami, ale uczestnikami tych wydarzeń – zachęcał metropolita.
Środą Popielcową w archidiecezji warmińskiej rozpoczęły się też Wielkopostne Liturgie Stacyjne. Jest to nawiązanie do starożytnej tradycji rzymskiej, która polega na podjęciu 40-dniowej praktyki nawiedzania poszczególnych, wyznaczonych do tego celu kościołów, w których trwać będzie całodzienna modlitwa, prowadzona według specjalnego, wspólnego dla wszystkich schematu. Tradycja rzymska kościołów stacyjnych zrodziła się na przełomie IV i V wieku i trwała do okresu tzw. niewoli awiniońskiej (XIV. wiek). Została wznowiona w wieku XX.
W archidiecezji warmińskiej każdego dnia Wielkiego Postu (z wyłączeniem niedziel oraz Wielkiego Tygodnia) w jednym z kościołów będzie przygotowana specjalna liturgia – początek o 8 rano od wystawienia Najświętszego Sakramentu i całodzienna adoracja oraz spowiedź, a po południu koronka do Bożego Miłosierdzia, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym oraz Msza św. Pierwszym Kościołem Stacyjnym w archidiecezji warmińskiej była konkatedra św. Jakuba w Olsztynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.