Madryt: pierwsza na świecie katedra chrześcijańskiej literatury arabskiej
10 marca 2019 | 14:10 | (KAI/Vaticannews) / pw | Madryt Ⓒ Ⓟ
Hiszpańska uczona prof. Pilar González Casado została kierownikiem katedry chrześcijańskiej literatury arabskiej. Otwarto ją na Uniwersytecie Św. Damazego w Madrycie i jest to pierwsza taka placówka na świecie.
Celem katedry jest badanie literatury chrześcijan bliskowschodnich, którzy przed pojawieniem się tam islamu posługiwali się różnymi językami, np. greckim, syryjskim czy koptyjskim. W VIII w. rozpoczął się tam proces arabizacji, który trwa do dzisiaj. W zetknięciu z islamem autorzy chrześcijańscy musieli bronić takich prawd wiary jak Trójca Święta czy Wcielenie i tworzyć nowe pojęcia w języku arabskim.
„Katedra chrześcijańskiej literatury arabskiej stanowi nowość w świecie akademickim, tak hiszpańskim, jak i międzynarodowym, ponieważ zwykle studia z zakresu literatury arabskiej ukierunkowane są na piśmiennictwo islamskie” – powiedziała González Casado.
Zwróciła przy tym uwagę, że większość naukowców, którzy zajmują się tą dziedziną, robi to bardziej z punktu widzenia własnych zainteresowań badawczych niż prowadzonych wykładów. „Nie ma, więc katedry chrześcijańskiej literatury arabskiej na żadnym uniwersytecie” – podkreśliła badaczka.
Dodała, że być może zaskakujący jest fakt, iż taką katedrą kieruje kobieta, ale przypomniała, że „w świecie muzułmańskim były epoki – choć dzisiaj jest trudniej – w których kobiety zajmowały wysokie stanowiska i pełniły ważne funkcje, a więc nie ma powodów do zaskoczenia”.
Prof. Pilar González Casado urodziła się w Madrycie, jest zamężna, ma trzy córki i dwóch wnuków. Oprócz chrześcijańskiej literatury arabskiej wykłada także język syryjski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.