W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpoczęła się peregrynacja obrazu św. Józefa
08 marca 2019 | 23:28 | kk | Gorzów Wielkopolski Ⓒ Ⓟ
Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu rozpoczął wędrówkę po parafiach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 8 marca peregrynacja odbyła się w parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie.
Peregrynacja przebiega pod hasłem „Milczeć, walczyć, kochać. Ze św. Józefem w świecie męskich namiętności”. Ma kilka celów. – Po pierwsze chcemy zdynamizować duszpasterstwo mężczyzn. Po drugie kształtować męską duchowość. I wreszcie po trzecie chcemy, aby był to czas modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa o powołania kapłańskie i zakonne – wyjaśnia ks. Robert Patro, koordynator peregrynacji w diecezji.
Peregrynacja rozpoczyna się w każdej parafii od Mszy św. po której zaplanowano blok ewangelizacyjno-modlitewny „Milczeć, walczyć, kochać”. – W jego trakcie mężczyźni wysłuchają potrójnej katechezy o różnych aspektach męskiej duchowości: powołaniu do bycia mężem i ojcem, obowiązku pracy oraz wezwaniu do relacji z Bogiem. Każda część katechezy będzie poprzedzona krótkim filmem, zakończy się świadectwem wygłoszonym przez świeckiego mężczyznę i modlitwą – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
W peregrynacji wziął udział Robert Florków. – Na pewno ta peregrynacja pomoże nam zbliżyć się do Pana Boga. Taki wzór jest bardzo potrzebny współczesnemu mężczyźnie – wyjaśnia głogowianin.
9 marca obraz trafi do parafii pw. św. Józefa we Wschowie.
Cudowny obraz Świętej Rodziny znajdujący się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu został namalowany przez nieznanego autora ok. 1673 r. Przedstawia on św. Józefa i Maryję prowadzących małego Jezusa. Nad tymi trzema postaciami unosi się w promieniach Duch Święty i wypowiada słowa: Idźcie do Józefa. Według tradycji początki obrazu sięgają 1670 r., kiedy za przyczyną św. Józefa nieuleczalnie chory mieszkaniec jednej z podkaliskich wsi został uzdrowiony. Jako wotum kazał namalować wizerunek Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.