Ks. Żak: dane dot. pedofilii w Kościele muszą być przedmiotem namysłu Kościoła
15 marca 2019 | 05:48 | mip (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Opublikowane dane statystyczne muszą być przedmiotem namysłu Kościoła, którego skutkiem będzie wzmocnienie systemu prewencji – powiedział dziś w Warszawie ks. Adam Żak. Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży wystąpił podczas konferencji towarzyszącej opublikowaniu danych statystycznych dotyczących przypadków wykorzystywania wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych.
Ks. Żak ocenił, że sześcioletnia działalność Centrum Ochrony Dziecka COD), jako agendy KEP przynosi efekty. „Polepszyła się w Kościele komunikacja i zrozumienie prawa, do którego wszyscy jesteśmy zobowiązani” – podkreślił jezuita.
– Dane statystyczne wskazują, że zjawisko wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez ludzi Kościoła rośnie. To musi być przedmiotem namysłu Kościoła, którego skutkiem będzie wzmocnienie systemu prewencji. Musi ona objąć wszystkie dziedziny życia i pracy Kościoła: katechezę, pracę z rodzinami, duszpasterstwo. Jest to niezbędne, by Kościół był środowiskiem bezpiecznym – podkreślił ks. Żak.
Opublikowane w czwartek dane statystyczne wskazują, że przestępstwa są popełniane przez duchownych w odległościach kilku lub kilkunastu lat od święceń. – Najczęściej nie jest to zaburzenie pedofilii, które objawia się znacznie wcześniej. Trzeba lepiej towarzyszyć duchownym w ich życiu kapłańskim oraz położyć większy nacisk na formację duchownych – powiedział ks. Żak wskazując sposoby na zapobieganie kolejnym przypadkom pedofilii w Kościele.
Jezuita zauważył, że zdaniem psychologów najczęstszą przyczyną wykorzystywania seksualnego nieletnich jest niedojrzałość psychoseksualna sprawców. – Mężczyźni w wieku między 30. a 40. rokiem życia są narażeni na większy stres; mają też większą możliwość uzależnień, na przykład od pornografii lub alkoholu, co sprawia, że szukają nowych wrażeń – powiedział ks. Żak.
– Dane wskazują, że częściej krzywdzeni są chłopcy. To odpowiada danym, które posiadamy z innych krajów – wskazał ks. Żak. Dodał, że powinno to determinować biskupów, aby nie dopuszczać do święceń i ślubów zakonnych osób o skłonnościach homoseksualnych.
Dyrektor COD dodał jednak, że wskazywane w badaniu częstsze przypadki homoseksualne, są wynikiem skomplikowanych procesów kulturowych. Wskazuje, że z jednej strony mężczyźni, którzy w większości byli sprawcami wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele, mają większą dostępność do chłopców niż do dziewcząt. Zaznaczył, że część sprawców było wcześniej ofiarami podobnych zbrodni. – Ich zachowania mogą być efektem tzw. reminiscencji własnej traumy – wyjaśnił ks. Żak.
Duchowny wyraził uznanie, że badanie wskazuje na wysoki odsetek przypadków, w których dochodzi do współpracy Kościoła z organami państwa. Zaznaczył, że jest to o tyle pozytywne, ponieważ dotyczy dwóch porządków prawnych: prawa państwowego i prawa kościelnego.
Zdaniem ks. Żaka zaprezentowane w czwartek dane statystyczne potwierdzają, że Kościół w Polsce znajduje się na podobnym poziomie skali problemu, jak Kościoły w innych krajach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.