Prymas Irlandii w Dniu św. Patryka przestrzega przed przemocą po Brexicie
17 marca 2019 | 17:22 | tom (KAI) / pz | Belfast Ⓒ Ⓟ
Prymas Irlandii abp Eamon Martin ostrzega przed niebezpieczeństwem przemocy po Brexicie. W liście pasterskim z okazji obchodzonego dzisiaj narodowego święta Dnia św. Patryka napisał, że jeśli Irlandczycy nauczyli się czegoś od pokojowego porozumienia wielkopiątkowego 21 lat temu to jest to „partnerstwo i tolerancja, wzajemne zaufanie i szacunek, równe prawa i całkowite wyrzeczenie się przemocy, które są niezbędne do budowania trwałego i sprawiedliwego pokoju”. W tym kontekście za pośrednictwem św. Patryka wezwał do modlitwy o „uniknięcie powrotu do ogólnej struktury nieufności i podziału, która mogłaby łatwo cofnąć osiągnięty po dziesięcioleciach postęp”.
Arcybiskup Armagh przypomniał, że św. Patryk w czasie swojej działalności nie bał się angażować na rzecz obrony godności człowieka. „Był zwolennikiem dialogu i pokojowego rozwiązywania problemów, oferując przyjaźń i przebaczenie swoim byłym porywaczom, a nawet skorumpowanemu handlarzowi niewolników Coroticusowi, który atakował jego nowo ochrzczonych nawróconych. Mam nadzieję, że w ten weekend, modlitwy i przykład św. Patryka pomoże naszym politykom, przywódcom społeczności i nam wszystkim działać w duchu wzajemnego szacunku i odpowiedzialności” – napisał w liście abp Martin.
Prymas Irlandii wspomniał też rok 1979, kiedy papież Jan Paweł II przybył na granicę między Irlandią a Irlandią Północną, która była silnie zmilitaryzowana i nadzorowana. „Papież Jan Paweł II mówił tam o Chrystusie jako Księciu Pokoju i krytykował budowę barier nienawiści i nieufności” – napisał w liście abp Martin i zaznaczył, że słowa te są bardzo aktualne w dzisiejszych czasach politycznej i gospodarczej niepewności, co do Brexitu. „Rodziny na całej irlandzkiej wyspie, w tym osoby mieszkające i pracujące po obu stronach granicy, a także zarabiające na życie w rolnictwie i transporcie, podzielają obawy o przyszłość. Ludzie mówią o transgranicznych relacjach, które stają się napięte i kruche” – napisał abp Martin.
Wezwał, aby w Dzień św. Patryka, odmówić tę samą modlitwę, którą wypowiedział Jan Paweł II w 1979 r. : „Święty Patryku, czuwaj nad Irlandią. Ratuj ludzkość w niebezpieczeństwie”.
17 marca Kościół powszechny wspomina w liturgii św. Patryka, niewolnika piratów, pasterza owiec, mnicha i biskupa, apostoła i patrona Irlandii. Dzień św. Patryka jest w Irlandii i wszędzie, gdzie żyją Irlandczycy wielkim świętem religijnym i narodowym. Wierni przypinają sobie tego dnia trójlistną koniczynę, symbol Trójcy Świętej, o której św. Patryk miał mówić na początku każdej swojej misji. Koniczynka jest też wyrazem nadziei na zjednoczenie Irlandii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.