Gubin: Spotkanie więźniów, funkcjonariuszy i kapelanów z bp. Tadeuszem Lityńskim
27 marca 2019 | 05:50 | kk | Gubin Ⓒ Ⓟ
We wspomnienie św. Dyzmy (Dobrego Łotra), 26 marca, bp Tadeusz Lityński spotkał się kapelani więziennictwa, funkcjonariuszami służby więziennej, a także osadzonymi. Spotkanie odbyło się w domu Wspólnoty św. Tymoteusza w Gubinie. Była to okazja do rozmowy i wspólnej modlitwy.
Biskup przypomniał, że św. Dyzma jest patronem więźniów od 2009 roku. – Na co dzień Dobrą Nowinę więźniom niosą księża kapelani, którzy pełnią tę posługę w imieniu Kościoła. Objawiają tym samym postawę Chrystusa, który na krzyżu okazał miłosierdzie właśnie Dobremu Łotrowi. Pokazał w ten sposób, że chce okazać miłosierdzie każdemu człowiekowi bo każdy człowiek ma szansę na nawrócenie – podkreślił przed spotkaniem bp Lityński.
Spotkania to już doroczna tradycja. – Spotykamy się, aby porozmawiać o wyzwaniach i problemach kapelanów, a także posłuchać tego, czego oczekują od nas funkcjonariusze służby więziennej oraz osadzeni – wyjaśnia ks. Sebastian Kluwak, diecezjalny kapelan więźniów.
Kapelani w więzieniu odprawiają Msze św., spowiadają, prowadzą indywidualne rozmowy.
– Oczywiście przygotowujemy osadzonych do chrztu, komunii i najczęściej do bierzmowania. Tego nie widać na co dzień, ale są to podobne zadania kapłańskie, jak na parafii. To normalne duszpasterstwo, ale w niezwyczajnych okolicznościach – zauważa ks. Kluwak.
W spotkaniu wziął udział o. Dezyderiusz Jan Pol OFM, który jest zastępca naczelnego kapelana więziennictwa w Polsce. – W naszym kraju ok. 73 tys. osób jest pozbawionych wolności, w tym 2,5 to kobiety. Z Kościoła katolickiego posługuje wśród nich ok. 200 kapelanów – wyjaśnia o. Dezyderiusz.
Kapelanów potrzebują więźniowie. – To bardzo ważna posługa nie tylko dla mnie, ale wielu osadzonych – podkreśla Marek z Oddziału Zewnętrznego w Wałowicach, który podlega.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.