Legnica: jubileusz bp. Stefana Cichego
30 marca 2019 | 17:09 | kspn | Legnica Ⓒ Ⓟ
Dziś, 30 marca 80. rocznicę urodzin obchodził biskup senior diecezji legnickiej Stefan Cichy. Jubileusz świętował w gronie rodziny, licznie przybyłego duchowieństwa oraz przedstawicieli różnych środowisk z diecezji.
Mszy św. w legnickiej katedrze, przewodniczył sam Jubilat, w gronie kilkunastu księży biskupów, którzy przybyli na uroczystość z metropolii wrocławskiej, Katowic, Zielonej Góry, Opola, Gliwic i Görlitz. Był także obecny Biskup Eparchii Wrocławsko – Gdańskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
– Dokonania księdza biskupa w tej diecezji, to cały ciąg trwałych wydarzeń, które są zapisanie i pozostaną jako trwałe znaki. Dzisiaj ksiądz biskup jako senior dalej wiernie służy swoją posługą diecezji. Życzę, żeby to dzisiejsze przeżywanie jubileuszu, było kolejnym elementem umacniającym we wdzięczności i w oddawaniu Bogu chwały, w społeczności Kościoła – mówił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, składając swoje życzenia.
Homilię wygłosił legnicki biskup pomocniczy, Marek Mendyk. Nawiązując do odczytywanego tego dnia Słowa Bożego, zwrócił uwagę, że uczy nas ono poznawania Boga i siebie samego. – Wszystkim Pan Bóg daje możliwość doświadczenia tego, co odczuwał i myślał celnik z dzisiejszej Ewangelii. To droga dochodzenia do autentycznej pokory, na której Bóg pomaga nam zrozumieć, że jest o wiele większy od naszego serca i zawsze nam przebacza – mówił bp Mendyk.
Przypomniał też drogę życiową biskupa Jubilata, w tym szczególnie czas jego posługiwania, jako drugiego biskupa legnickiego w latach 2005-14. Jako jeden z celów które postawił wtedy przed sobą, była nie tylko dbałość o piękno liturgii, ale przede wszystkim zachęcanie wiernych do czynnego i świadomego udziału w Eucharystii. Zwołał i zakończył I Synod Diecezjalny, który przyniósł też szereg nowych inicjatyw, m.in. peregrynację obrazu św. Józefa, czy coroczne rekolekcje „Lectio Divina”. Szczególnym jego dziełem był Kongres Eucharystyczny, który zbiegł się z osobistym doświadczeniem choroby i cierpienia przez Jubilata.
Kaznodzieja, posłużył się też swoistym katalogiem cech, wspomnień i życzeń związanych z Jubilatem. Katalog ten powstał w oparciu o rozmowy z przedstawicielami wiernych i duchowieństwa, którym zadawano pytanie: „słyszysz – bp Stefan Cichy i co myślisz?”. Odpowiedzi były różnorodne np.: „każde spotkanie z bp. Stefanem to wydarzenie”, „chętnie dzieli się swoją mądrością”, „umie słuchać”, „chętnie nawiązuje relacje”, „modlitwa i spotkania z ludźmi są dla niego istotą życia”, „umie patrzeć na człowieka w kategoriach jego możliwości”, „ma poczucie i jest mistrzem dobrego humoru”, „ma dystans do siebie”, „budzi zaufanie i poczucie bliskości”, „do cierpiących mówi tak, jakby opatrywał ich rany i nie boi się włączyć w to odrobiny humoru”.
– Ekscelencjo, to mówią siostry zakonne, księża, ludzie świeccy. Dzisiaj, kiedy obchodzimy twoje 80. urodziny, życzymy i modlimy się. Niech Pan Bóg umacnia na długie lata i prosimy, byś się nie zmieniał. Pełni wdzięczności, zapewniamy o naszej serdecznej modlitwie, przywołując Matkę Bożą Łaskawą. Niech będzie dla ciebie Orędowniczką i Wspomożycielką. Ad multos Annos – mówił bp Marek Mendyk
– Od czasów mojej młodości, a potem przez lata studiów, lata działalności duszpasterskiej, jako rektor seminarium, potem biskup pomocniczy diecezji katowickiej i jako biskup legnicki, a teraz na emeryturze, stale doświadczałem i doświadczam wielkości Pana Boga i Jego wielkiej dobroci. Ukończenie 80. roku życia to okazja, by razem z wami, podziękować Panu Bogu i wszystkim ludziom, którzy mi na tej drodze towarzyszyli i towarzyszą. Serdeczne „Bóg zapłać” – mówił Jubilat.
Życzenia złożyli też przedstawiciele duchowieństwa i świeckich. Wśród podarunków znalazła się m.in. księga jubileuszowa, przygotowana przez legnickie środowisko naukowe, poświęcona osobie Jubilata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.