Apel o społeczne nawrócenie
26 marca 2019 | 16:05 | Marcin Przeciszewski Ⓒ Ⓟ
„Potrzebujemy dzisiaj nawrócenia i dialogu” – piszą polscy biskupi w nowym liście społecznym zatytułowanym „O ład społeczny dla wspólnego dobra”. List ten został przyjęty 14 marca na zebraniu plenarnym poświęconym m.in. stuleciu Konferencji Episkopatu Polski. W tym właśnie momencie pasterze Kościoła wyrażają ból w związku z poziomem nienawiści, w jakim pogrążyło się społeczeństwo, i apelują o nawrócenie. Piszą, że ze smutkiem dostrzegają „istniejące w naszej ojczyźnie podziały i konflikty, jak też brak dostatecznego zaangażowania w budowanie wspólnoty”.
W ślad za tym nawołują wszystkich uczestników polskiego życia publicznego do nawrócenia i dialogu. Przypominają o doświadczeniu polskiej Solidarności, która nie tylko otworzyła drogę do wolności, ale i dziś, w suwerennej Polsce powinna być podstawową zasadą życia społecznego.
Apelują więc o przywrócenie polityce jej właściwego, pierwotnego znaczenia. Przypominają, że działalność polityczna winna być służbą człowiekowi, a nie dezawuowaniem przeciwników, skutkującym niszczeniem społecznej jedności. W ślad za św. Janem Pawłem II przypominają o potrzebie trójpodziału władz: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, podkreślając potrzebę autonomii tej ostatniej. Apelują wreszcie, aby ład społeczny i polityczny w ojczyźnie budowany był w oparciu o „cnoty kardynalne”, tak głęboko zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej Europy.
Ważny jest rozdział wzywający do refleksji nad językiem, którym posługujemy się w życiu publicznym oraz w mediach. Biskupi przypominają, że „jego barwność i wyrazistość można i należy pogodzić z szacunkiem zarówno dla oponentów, jak i odbiorców”. Pada też apel o „dziennikarstwo pokoju i pojednania”. A do wszystkich ludzi dobrej woli zwracają się z apelem „o podjęcie wysiłku na rzecz narodowej zgody i podjęcia dialogu w prawdzie”.
Miejmy nadzieję, że list ten nie zostanie przemilczany przez głównych aktorów polskiego życia publicznego, ale uruchomi debatę nad stanem ojczyzny, w przededniu 30. rocznicy odzyskania wolności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.