Ks. W. Czaplin radzi promoskiewskim prawosławnym, aby „dogadali się” z Zełeńśkym
04 kwietnia 2019 | 06:00 | kg (KAI/RISU) / pw | Kijów Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele promoskiewskiego Kościoła prawosławnego na Ukrainie powinni jak najszybciej „dogadać się” ze zwycięzcą pierwszej tury wyborów w tym kraju – Wołodymyrem Zełenśkym, żądając przy tym od niego „gwarancji na piśmie”. Z taką propozycją wystąpił w rosyjskim programie telewizyjnym „Polityka prawosławna” znany z wielu kontrowersyjnych wypowiedzi ks. protojerej Wsiewołod Czaplin.
Podkreślił konieczność domagania się „pisemnych gwarancji” od ewentualnego przyszłego prezydenta Ukrainy. „Tradycjonaliści [tzn. członkowie Kościoła prorosyjskiego] winni osiągnąć porozumienie z liderem wyścigu [o fotel prezydencki]. Trzeba zażądać powstrzymania nagonki na Kościół kanoniczny oraz powrotu emigrantów politycznych i krytyków «wyboru europejskiego» do polityki i życia społecznego jeszcze przed wyborami do Rady Najwyższej” – radzi ks. Czaplin.
Kontynuując swe bezpośrednie mieszanie się w wewnętrzne sprawy Ukrainy, zażądał ponadto, aby ministrem kultury (odpowiedzialnym także za stosunki wyznaniowe w kraju) został któryś ze znanych z prorosyjskich postaw Jurij Bojko {startował zresztą w ostatnich wyborach prezydenckich], Wiktor Medwedczuk lub Wasyl Anisimow. Ten ostatni, będący szefem służby prasowej promoskiewskiego Kościoła prawosławnego, mógłby być ewentualnie wiceministrem ds. religii – uważa duchowny rosyjski.
Jednocześnie przyznał, że „nie ma zbyt wiele nadziei na to wszystko, gdyż Zachód też będzie się czegoś domagał od Zełenśkiego”.
Według ciągle jeszcze niepełnych danych, w przeprowadzonych 31 marca wyborach prezydenckich na Ukrainie komik telewizyjny i artysta kabaretowy Wołodymyr Zełenśkyj zdobył 30,2 proc. głosów, wyprzedzając dotychczasowego szefa państwa Petro Poroszenkę, który uzyskał 16,64 proc. i byłą premier Julię Tymoszenko – 13,08 proc. Druga runda odbędzie się 21 kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.