Bydgoszcz: zakończenie peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Królowej Polski
08 kwietnia 2019 | 13:49 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Dobrze się stało, że rozpoczęto drugie Nawiedzenie. Nie żeby Maryja zapomniała o swoich dzieciach, ale może właśnie dlatego, że coraz częściej Jej dzieci zapominają o Niej” – powiedział w niedzielę abp Jan Romeo Pawłowski. W diecezji bydgoskiej zakończyła się uroczysta peregrynacja kopii Cudownego Obrazu.
Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej nawiedziła wszystkie parafie, a także m.in. zgromadzenia zakonne, seminarium duchowne oraz szkołę katolicką.
Nawiedzeniu towarzyszyło hasło „Matka Kościoła” i było związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji bydgoskiej oraz ze szczególną modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
Uroczystości pożegnalne z udziałem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, biskupów z wielu polskich diecezji, duchowieństwa, przedstawicieli władz różnych szczebli odbywały się w Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Przewodniczył im biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Modlitwa była również dziękczynieniem za 15-lecie istnienia diecezji bydgoskiej.
W homilii abp Jan Romeo Pawłowski nazwał Maryję „Wędrowniczką”, zwracając uwagę na to, że po Zwiastowaniu poszła z pośpiechem do domu Zachariasza i Elżbiety, że wędrowała do Betlejem, niosąc pod sercem Tajemnicę Słowa, które w Niej stało się Ciałem, że – chcąc uchronić Dziecię – niosła je na emigrację do Egiptu, że co roku chodziła z Józefem i Jezusem do Jerozolimy, że poszła w końcu z Jezusem Droga krzyżową aż po Golgotę i że pewnie biegła Mu na spotkanie w wielkanocny poranek.
Gość z Watykanu przypomniał, że od momentu przyjęcia chrztu i postawienia na polskiej ziemi krzyża, na te nadwiślańskie tereny przyszła też Maryja, a potem „szła przez wieki, chodziła po polskich drogach i bezdrożach, w latach chwały i tragedii, wychwalana w majowych śpiewach litanii, wspominana i obecna w tylu sanktuariach i kapliczkach przydrożnych”.
Następnie abp Jan Romeo Pawłowski nawiązał do świętej ikony z Jasnej Góry, w „którą wierzy nawet taki, który w nic nie wierzy”. Przypomniał także, że Maryja przyszła do 15-letniej zaledwie diecezji bydgoskiej i wędrowała od 1 września ubiegłego roku.
– Widziałaś szpitale, więzienia, cmentarze, dyskoteki. Spotkałaś na swoich szlakach siostry zakonne, zakonników, widziałaś kapłanów, którzy trudzą się w duszpasterskiej posłudze – mówił abp Pawłowski, przywołując także wizytę Obrazu w seminarium bydgoskim i prosząc o liczne i święte powołania kapłańskie.
Po Komunii abp Stanisław Gądecki podziękował w imieniu Konferencji Episkopatu Polski – za wszelkie dobro, jakie stało się udziałem mieszkańców diecezji bydgoskiej za przyczyną matczynej opieki Matki Bożej. Przewodniczący KEP przywołał słowa papieża Franciszka – że mama pomaga dzieciom rozwijać się i chce, by wzrastały, dlatego wychowuje je tak, by nie ulegały lenistwu, nie poprzestawały na wygodnym życiu, zadowalając się tylko posiadaniem rzeczy. Mama pielęgnuje dzieci, by potrafiły brać na siebie odpowiedzialność i dążyć do wielkich ideałów.
Arcybiskup Gądecki dodał, że po ukończeniu peregrynacji Matki Bożej po diecezji bydgoskiej, pielgrzymowanie kopii Cudownego Obrazu Królowej Polski będzie kontynuowane – od 18 maja – w archidiecezji poznańskiej.
Podczas zakończenia peregrynacji bp Jan Tyrawa podkreślił, że wśród symboli, które Bóg pozostawił Polakom, pierwsze miejsce zajmuje niewątpliwie Jasna Góra wraz z cudownym obrazem Matki Bożej.
Ordynariusz diecezji bydgoskiej zwrócił uwagę na to, że samo tak liczne uczestnictwo w Nawiedzeniu okazało się szczególnym wyznaniem wiary, a jedynym motywem spotkania z Matką stała się potrzeba serca, potrzeba refleksji, która najczęściej prowadziła do kratek konfesjonału. – Liczny udział towarzyszył nie tylko podczas przywitania i pożegnania, lecz przez cały czas pobytu, wypełniając go adoracją, modlitwą prywatną i w zorganizowanych grupach – zaznaczył bp. Tyrawa.
Na zakończenie biskup Jan Tyrawa odczytał akt zawierzenia diecezji Pani Jasnogórskiej. Po uroczystym błogosławieństwie kopia Cudownego Obrazu została odprowadzona przez przedstawicieli Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej do samochodu-kaplicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.