Relikwie św. Faustyny trafiły do narodowego centrum pielgrzymkowego w Nigerii
11 kwietnia 2019 | 16:31 | md / pz | Kraków Ⓒ Ⓟ
Relikwie św. Faustyny zostały przekazane do centrum pielgrzymkowego w Elele w Nigerii. W uroczystościach uczestniczyła delegacja z Polski.
Świętą Faustynę witali mieszkańcy Nigerii i sąsiednich krajów, nuncjusz apostolski w Nigerii abp Antonio Guido Filipazzi oraz s. Maria Vianneya Dąbrowska i s. Maria Rosa Kmiecik z klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
Centrum pielgrzymkowe w Elele powstało w buszu, na odludziu, a dziś przyciąga tysiące pielgrzymów z różnych stron Afryki. Rocznie w Elele modli się ok. 2 mln wiernych. Założycielem sanktuarium jest o. Emmanuel Edeh, który już w seminarium duchownym miał widzenie, w którym Jezus poprosił go, by w kraju targanym wewnętrznymi niepokojami i wyniszczającymi wojnami powstało miejsce, gdzie Nigeryjczycy odnajdą pokój i nadzieję.„Początkowo idea spotkała się z oporem miejscowych szamanów, którzy widzieli w tym zagrożenie dla swoich interesów. Przy różnych okazjach czyhano na życie o. Edeh, który jednak powtarza, że Matka Boża ocali go od śmierci” – mówi Małgorzata Malciak z Wadowic, która dwa razy odwiedziła nigeryjskie centrum pielgrzymkowe.
Kamień węgielny centrum został poświęcony przez Jana Pawła II. Tamtejsza ludność darzy wielką czcią polskiego papieża, który dwa razy odwiedził ich kraj.Polskie kontakty z Elele rozpoczęły się w 2017 r., kiedy o. Edeh zwiedzał Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach, po którym oprowadzała go Małgorzata Malciak. Kard. Stanisław Dziwisz przekazał wtedy Nigeryjczykom relikwie świętego papieża, które trafiły do specjalnej kaplicy na terenie centrum.
Centrum jest miejscem, gdzie ludzie gromadzą się codziennie, a dwa razy w roku odbywają się wielkie uroczystości – ku czci Matki Bożej oraz ku czci Jezusa Zbawiciela świata. Punktem centralnym jest procesja z ogromną monstrancją, w której uczestniczą rzesze pielgrzymów z Nigerii i innych krajów Afryki.
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w 2018 r. przekazało 146 cząstek relikwii do 37 krajów świata. W Europie Apostołka Bożego Miłosierdzia w znaku relikwii powędrowała do 19 krajów, w tym po raz pierwszy do Macedonii, w obu Amerykach – do 4 krajów (USA, Brazylia, Boliwia, Argentyna). W Afryce jej relikwie przyjęto do kościołów w 5 krajach: Nigeria, Kenia, Kongo, Tanzania, Zambia. Natomiast w Azji relikwie św. Faustyny przekazano do 12 kościołów w 9 krajach: Filipiny, Chiny, Indie, Izrael, Liban, Indonezja, Korea Południowa, Wietnam i Kazachstan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.