Katowice: dzień skupienia nauczycieli, pedagogów i wychowawców szkół katowickich
11 kwietnia 2019 | 22:28 | ks.sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Eucharystia pod przewodnictwem bp Marka Szkudły stanowiła centralną część wielkopostnego dnia skupienia nauczycieli, pedagogów i wychowawców szkół katowickich. Wcześniej pracownicy szkół wysłuchali konferencji o barierach w komunikacji międzyludzkiej. Spotkali się także przy stole w seminaryjnym refektarzu.
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc kierując do katowickich nauczycieli zaproszenie na dzień skupienia napisał w nim, że „podczas spotkania spróbujemy w świetle wiary spojrzeć na siebie i na swoje życie oraz na te wszystkie wydarzenia, których w najbliższym czasie będziemy świadkami: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa”.
Przypomniał także, iż „Wielki Post jest czasem prawdy” oraz, że „każdy z nas został wezwany przez Kościół do modlitwy, pokuty i postu, do wewnętrznego i zewnętrznego ogołocenia z siebie, aby stanąć przed Bogiem i uznać się za tego, kim się jest, oraz odkryć siebie na nowo”.
Spotkaniu w śląskim seminarium przewodniczył natomiast bp Marek Szkudło. W homilii skierowanej do pracowników oświaty mówił, że „zachowywać naukę Jezusa oznacza nie zaznać śmierci na wieki”. Podkreślał także znaczenie przymierza, które Bóg zawarł z człowiekiem. – „Pan Bóg pamięta o przymierzu” oznacza, że On jest wierny. To znaczy: przymierze, które zawarł trwa i trwać nie przestanie – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej.
Biskup Szkudło podzielił się także treścią listu, który otrzymał od jednej z nauczycielek. Są w nim słowa uczennicy, która pisze, że „każdy uczeń do szkoły nosi dwa plecaki”. – W jednym są książki i zeszyty, w drugim cały nasz świat – pisze uczennica. – Dziękujemy za to, że pomagacie nam dźwigać dwa plecaki, że cierpliwie słuchając naszych potrzeb, uczycie nas nie tylko wzorów i definicji, ale przede wszystkim tego, jak być człowiekiem i jak wiedzę przenieść na codzienność – czytamy w liście.
Odnosząc się do treści listu duchowny podkreślił, że taka postawa wynika z miłości. – Właśnie miłość do ucznia to Wasze powołanie. Realizując je zachowujecie naukę Chrystusa, co w ostatecznym rozrachunku jest dla Was osiąganiem „życia na wieki” – powiedział.
Przed Eucharystią nauczycieli mieli także okazję do skorzystania z sakramenty pokuty i pojednania oraz wysłuchali konferencji ks. dr Michała Knapika, wicedyrektora Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu poświęconej barierom i trudnościom w komunikacji międzyludzkiej. W jej trakcie prelegent zwrócił uwagę m.in. na konieczność współodczuwania ze swoim rozmówcą. – Ważne jest to, abyśmy potrafili właściwie odczytać „świat” naszego rozmówcy – mówił.
Dzień skupienia dla nauczycieli, pedagogów oraz wychowawców szkół katowickich jest organizowany dwa razy w roku. Ma miejsce w Wielkim Poście oraz Adwencie. Każdorazowo gromadzi kilkudziesięciu nauczycieli z Katowic oraz sąsiednich miast. Organizuje go ks. Józef Więcek wraz z Wydziałem Katechetycznym katowickiej kurii metropolitalnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.