Piekary Śl.: Chwalebne Misterium Męki Pańskiej po raz piąty (zapowiedź)
12 kwietnia 2019 | 09:18 | Archidiecezjalny Serwis Informacyjny Archidiecezji Katowickiej | Piekary Śl. Ⓒ Ⓟ
Już po raz piąty Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich zaprasza w Wielkim Tygodniu do wspólnego przeżywania na Kalwaryjskim Wzgórzu Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej. Hasłem tegorocznego misterium są słowa z Księgi Izajasza „W Jego ranach…”. Organizatorzy zapraszają na to wydarzenie artystyczno-modlitewne w Niedzielę Palmową, w Wielki Czwartek oraz w Wielki Piątek.
Tegoroczna myśl przewodnia zbliżającego Misterium, to słowa z Księgi Izajasza: „W Jego ranach…”. Wybrane motto związane jest z przybyciem do Sanktuarium kopii Całunu Turyńskiego, która została przekazana do Piekar przez katedrę w Turynie i została umieszczona w kościele kalwaryjskim. Stąd też zarówno w Wielki Czwartek, jak i w Wielki Piątek Misterium zakończy się adoracją Całunu i uczczeniem ran Chrystusa.
Tradycyjnie podczas plenerowej drogi krzyżowej pielgrzymom będą towarzyszyły specjalnie przygotowane rozważania. W tym roku ich autorem jest ks. Sebastian Mazur.
Misterium w Niedzielę Palmową rozpocznie się o godz. 9.30 sceną wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy a następnie sceną wypędzenia przekupniów ze Świątyni. Po błogosławieństwie palm odbędzie się procesja z palmami do Bazyliki.
W Wielki Czwartek wierni będą mogli uczestniczyć w Gorzkich Żalach i wysłuchać kazania pasyjnego. W ramach Misterium Męki Pańskiej obejrzą sceny: Ostatnia Wieczerza, Modlitwa w Ogrójcu, Zdrada i pojmanie, Jezus wtrącony do rzeki Cedron, Poniżenie u Annasza, Zaparcie się Piotra, Sąd u Kajfasza i uwięzienie. O 18. 30 rozpocznie się Msza św. wieczerzy Pańskiej w Bazylice.
W Wielki Piątek przewidziane są również Gorzkie Żale i kazanie pasyjne. Uczestnicy Misterium będą kolejno przeżywać sceny: Lament Matki Najświętszej, Procesja Pasyjna do pałacu Kajfasza, Jezus przed Sanhedrynem, Jezus pierwszy raz przed Piłatem, Jezus przed Herodem, Dekret Piłata (Wejście pokutne po świętych schodach), Biczowanie, Droga Krzyżowa na Wzgórze Ukrzyżowania, Złożenie do Grobu. Przewidziane jest też liturgiczne zakończenie Misterium oraz adoracja krzyża i relikwii Krzyża Świętego a następnie wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej w Bazylice.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.