Droga Krzyżowa spod kopalni „Wujek”
13 kwietnia 2019 | 12:16 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Blisko 2 tysiące osób przeszło ulicami Katowic rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu, które rozpoczęło się przy krzyżu pod kopalnią „Wujek”, a zakończyło w katowickiej katedrze, przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
– Jesteśmy spod znaku krzyża. I bardzo byśmy chcieli, żeby ten znak był obecny w przestrzeni naszego życia – mówił abp Wiktor Skworc zwracając się do uczestników drogi krzyżowej. Przypomniał, że to jest znak naszego zbawienia i że tylko podążając za Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym możemy osiągnąć zbawienie.
Całość rozważań drogi krzyżowej przeprowadzonej przez ulice Katowic była zorientowana wokół hasła: „Duch Święty, który umacnia miłość”. – Przy każdej stacji odnosiliśmy się także do Ducha Świętego, który nas prowadzi i powierzaliśmy Mu nasze troski i sprawy – mówił abp Skworc.
Ks. Andrzej Nowicki, proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Katowicach zachęcał, by nabożeństwo pasyjne stało się czasem osobistego rachunku sumienia i prowadziło „w Duchu Świętym na spotkanie z Prawdą, która w sakramencie pokuty i pojednania oczyszcza i wyzwala”.
Podczas modlitwy proszono o łaskę nawrócenia dla tych, którzy zbezcześcili stacje drogi krzyżowej na panewnickiej Kalwarii, jak i krzyż przy kościele oo. Oblatów na Koszutce. Modlono się także o miłość, jedność, zrozumienie i wzajemną odpowiedzialność za siebie w rodzinach, proszono w intencjach studentów, jak i za wszystkich ochrzczonych, aby „odważnie głosili światu Chrystusa i Jego orędzie o wartości ludzkiego życia”.
W pobliżu katowickiego aresztu śledczego modlono się za osadzonych i więźniów. Nie zabrakło także modlitwy w intencji zatwardziałych grzeszników z prośbą o nawrócenie.
Całość nabożeństwa zakończyła się w Archikatedrze Chrystusa Króla, w której po odprawionej drodze krzyżowej wierni mieli okazję do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Równocześnie posługiwało w konfesjonałach kilkudziesięciu kapłanów z parafii w centrum Katowic.
Na zakończenie nabożeństwa metropolita katowicki pobłogosławił także krzyż harcerski oraz tablicę 16. drużyny harcerskiej im. Żwirki i Wigury z Czyżowic.
Droga Krzyżowa ulicami miasta ma wieloletnią tradycję. Jej trasa kilkukrotnie ulegała zmianie, jednak zawsze rozpoczynała się w miejscu niezwykle symbolicznym, którym jest krzyż przy kopalni „Wujek”, upamiętniający górników zamordowanych przez ZOMO na początku stanu wojennego. Każdorazowo w nabożeństwie bierze udział metropolita katowicki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.