Bp Wętkowski: „weź swój krzyż” – tu nikt nikogo nie zastąpi
20 kwietnia 2019 | 01:28 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Wczoraj Chrystus dał nam przesłanie jako wspólnocie, dziś daje je każdej i każdemu z nas indywidualnie: «jeśli kto chce być moim uczniem niech weźmie swój krzyż i niech idzie za mną»” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze gnieźnieńskiej.
W swoim słowie gnieźnieński biskup pomocniczy skupił się na różnych postawach ludzi towarzyszących Jezusowi w ostatnich godzinach przed śmiercią krzyżową. Pierwszą była nienawiść. Nienawiść, która – jak podkreślił kaznodzieja – towarzyszy Chrystusowi zawsze przez grzech człowieka. I będzie Mu towarzyszyć do Jego ostatecznego przyjścia, bo wielu ludzi – jak stwierdził bp Wętkowski – poddanych jest działaniu złego ducha.
Druga postawa to strach. Lękali się apostołowie i uczniowie. Moment strachu – mówił bp Wętkowski – nie jest obcy żadnemu człowiekowi wierzącemu i nie jest obcy całej wspólnocie Kościoła, która wielokrotnie go przeżywała i przeżywa.
„Bardzo czytelny jest myślę obraz Benedykta XVI, który mówił o małej łódeczce Kościoła, miotanej przez fale na wielkim morzu. Wydaje się, że Pana nie ma. Ale On jest. Może śpi, ale jest” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński.
Trzecia postawa i trzecia grupa ludzi to chwiejny tłum, który krzyczy, a który jeszcze niedawno w dużej części garnął się do Jezusa.
„Jak się takim tłumem steruje? – pytał bp Wętkowski. – I wtedy i dzisiaj tak samo – przez plotkę, propagandę i pieniądze. W ten sposób można wiele osiągnąć, żeby tłum nie pamiętał w poniedziałek co krzyczał w niedzielę” – wskazał, dodając, że warte jest tu podkreślenia, iż Jezus nigdy o popularność tłumu nie zabiegał.
I ostatnia grupa, czyli ci, którzy wpatrywali się w Krzyż. To grupa nam najbliższa, która pokazuje, jaką postawę należy przyjąć dziś, jutro i zawsze.
„Wczoraj Chrystus dał nam przesłanie jako wspólnocie, dziś daje je każdej i każdemu z nas indywidualnie: «jeśli kto chce być moim uczniem niech weźmie swój krzyż i niech idzie za mną». Nikt tu nikogo nie zastąpi. To musi być osobista decyzja każdego z nas, decyzja wielokrotnie w życiu ponawiana. Wpatrujmy się więc w Krzyż dziś, jutro i zawsze” – mówił na koniec bp Krzysztof Wętkowski.
W Liturgii Męki Pańskiej wspólnie z kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi uczestniczyli: Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp senior Henryk Muszyński, abp senior Józef Kowalczyk oraz bp senior Bogdan Wojtuś.
Po Liturgii Słowa i uroczystej modlitwie wstawienniczej wszyscy duchowni, liturgiczna służba ołtarza, osoby konsekrowane, klerycy oraz wierni świeccy oddali cześć Krzyżowi przez ucałowanie. Tradycja ta ma swoje korzenie w liturgii jerozolimskiej, kiedy to po odnalezieniu relikwii Krzyża Świętego, w każdy Wielki Piątek w Jerozolimie, wierni przez kilka godzin adorowali relikwie Krzyża Świętego trzymane przez biskupa.
Transmisje Triduum Paschalnego z katedry gnieźnieńskiej dostępne są na stronach www.archidiecezja.pl i www.prymasposlki.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.