Wieruszów: 10. rocznica ustanowienia Diecezjalnego Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego
22 kwietnia 2019 | 19:22 | ek | Wieruszów Ⓒ Ⓟ
– Rozgłaszajcie z tego miejsca pod imieniem Pięciorańskiego Jezusa wielkość Bożego Miłosierdzia – mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył Mszy św. z okazji 10. rocznicy ustanowienia Diecezjalnego Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego przy klasztorze ojców paulinów w Wieruszowie.
W homilii celebrans wskazywał treści, które przekazuje obraz Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego znajdujący się w wieruszowskim sanktuarium. – Z tego obrazu jaśnieje w przedziwny sposób oblicze Pana Jezusa pełne dobroci, a równocześnie pełne cierpienia – zaznaczył kaznodzieja.
Podkreślał, że obraz przedstawia Jezusa jako Zbawiciela i Odkupiciela. – Zbawiciel to ten, który nas wyzwolił z niewoli zła oraz grzechu i otworzył nam niebo. Odkupiciel to cena, którą Zbawiciel daje, aby nas odkupić. Tą ceną jest krew Jezusa wylana na krzyżu – tłumaczył bp senior.
Zauważył, że obraz Jezusa Pięciorańskiego ukazuje rany jako znaki męki i śmierci, jako znaki miłości miłosiernej, jako znaki ceny, którą Pan Jezus złożył, aby zbawić człowieka. – Z tych mnóstwa ran, które zadano Panu Jezusowi w czasie Jego męki zachował pięć po zmartwychwstaniu, ranę otwartego boku i rany zadane gwoździami na rękach i nogach. To są rany na ciele po zmartwychwstaniu. To są rany chwalebne, one promieniują blaskiem i w tych ranach Jezus wstąpił do nieba – powiedział duchowny.
Zaznaczył, że wyniesienie tej świątyni do rangi sanktuarium łączy się z potrójnym zadaniem, aby Miłosierdzie Boże wielbić, głosić i je czynić.
Akcentował, że ojcowie paulini są powołani do tego, aby głosić Boże Miłosierdzie. – Rozgłaszajcie z tego miejsca pod imieniem Pięciorańskiego Jezusa wielkość Bożego Miłosierdzia – wskazywał hierarcha.
Zachęcał ojców paulinów i wiernych, aby Boże Miłosierdzie ukazywali poprzez swoje czyny wspierając bliźnich materialnie, ale przede wszystkim duchowo. – Miejcie wrażliwość na drugiego człowieka, na jego biedy materialne i duchowe. Ważne jest, aby wczuwać się w sytuację drugiego człowieka i chcieć dla niego tego, co byśmy chcieli, aby ludzie nam czynili. Czyńmy dobro, nie potępiajmy, nie osądzajmy. Tylko Bóg zna prawdę o człowieku i tylko Bóg jest sędzią, ale miłosiernym – mówił bp Napierała.
Wraz z pierwszym biskupem kaliskim Stanisławem Napierałą modlili się: o. Piotr Polek, kustosz sanktuarium, a zarazem proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego i przeor klasztoru, paulini, kapłani z ks. prał. Henrykiem Orszulakiem, proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieruszowie, halabardziści pełniący straż przy Jezusie Pięciorańskim oraz licznie zgromadzeni wierni.
Początki klasztoru oo. paulinów w Wieruszowie łączą się z osobą sędziego wieluńskiego Bernarda Wierusza, który w 1401 r. ufundował klasztor przy drewnianym kościółku pw. Świętego Ducha.
W 1612 r. klasztor i świątynię spotkała szczególnie dotkliwa klęska, kiedy pożar strawił zabudowania. Z pożaru ocalał obraz Miłosierdzia Bożego, który umieszczono w odbudowanym kościele w 1632 r. Kilka lat później prowincjał paulinów o. Andrzej Gotdanowski zlecił odrestaurowanie ikony, a uroczyste odsłonięcie obrazu zapoczątkowało szerzenie się lokalnego kultu, który wyrażał się m.in. poprzez powołanie w 1701 r. Bractwa Pięciorańskiego i żywą do dziś tradycją odpustów pięciorańskich.
W 1885 r. dla uświetnienia obrzędów Wielkiego Tygodnia zorganizowano grupę halabardzistów sprawujących wartę honorową przy grobie Pańskim. Tradycja ta przetrwała do dziś, a niezwykle barwni halabardziści uświetniają również inne uroczystości kościelne.
W 1983 r., po blisko 120 latach nieobecności, do kościoła pw. Ducha Świętego w Wieruszowie powrócili oo. paulini, którzy na mocy ukazu carskiego z 1864 r. musieli opuścić to miejsce.
18 kwietnia 2009 r. ówczesny biskup kaliski Stanisław Napierała podniósł kościół do rangi Diecezjalnego Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego Pięciorańskiego. Jest to pierwsze sanktuarium w Polsce pod takim wezwaniem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.