Amerykańscy Żydzi przesłali życzenia urodzinowe kard. Stanisławowi Dziwiszowi
25 kwietnia 2019 | 09:06 | Jan Karski Society | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jeżeli Żydzi mogą dziś mówić o błogosławieństwie posiadania tak wielu przyjaciół w Kościele Rzymskokatolickim, to w wielkiej części dzięki Twemu osobistemu przykładowi i duchowemu przywództwu. Dziś, jak może nigdy dotąd, potrzebujemy przywódców z Twoim moralnym przekonaniem i odwagą, aby kontynuować walkę z wszelką nienawiścią i bigoterią oraz budować mosty zrozumienia i szacunku – napisał w imieniu środowisk żydowskich Abraham Foxman w życzeniach urodzinowych dla kard. Stanisława Dziwisza.
Publikujemy treść przesłanych życzeń:
Wielce Czcigodny Kardynał Stanisław Dziwisz
Wasza Eminencjo,
Drogi Przyjacielu
Przyjmij proszę moje najserdeczniejsze życzenia i gratulacje z okazji Twoich 80 urodzin.
Gdybym miał scharakteryzować Twoje długie lata pełnej poświęcenia służby Kościołowi, w duchu tego, co nas Żydów porusza najbardziej, powiedziałbym: zawsze rozumiałeś i podkreślałeś wspólną genezę judaizmu i chrześcijaństwa, a niezachwiane zaangażowanie w promowanie stosunków żydowsko-katolickich w duchu Soboru Watykańskiego II i przełomowego dokumentu „Nostra Aetate” wysuwałeś na plan pierwszy i ponad wszystko. Podążałeś drogą swego Mistrza –
Jana Pawła II, by stać się strażnikiem z determinacją głoszonej przezeń nauki, iż antysemityzm jest grzechem przeciw Bogu.
Jeżeli Żydzi mogą dziś mówić o błogosławieństwie posiadania tak wielu przyjaciół w Kościele Rzymskokatolickim – i wierzę, że tak jest – to w wielkiej części dzięki Twemu osobistemu przykładowi i duchowemu przywództwu.
Dziś, jak może nigdy dotąd, potrzebujemy przywódców z Twoim moralnym przekonaniem i odwagą, aby kontynuować walkę z wszelką nienawiścią i bigoterią oraz budować mosty zrozumienia i szacunku.
Pamiętam wiele okazji naszego wspólnego działania i czynienia różnicy w rzeczywistości naszych wzajemnych relacji.
Pozwól, że przywołam – trzy.
Jako pierwszy Kardynał Kościoła Rzymskokatolickiego poprowadziłeś grupę 400 pielgrzymów z Archidiecezji Krakowskiej do Yad Vashem, Żydowskiego Narodowego Sanktuarium Holokaustu. Wasza modlitwa w tym miejscu brzmi głośno do dziś. Podobnie jak twoje słowa, że antysemityzm jest nowym grzechem pierworodnym.
Mieliśmy wspólny zaszczyt napisać teksty wprowadzenia do monograficznego dzieła „Święty dla Shalom: Jak Papież Jan Paweł II przekształcił stosunki katolicko-żydowskie”. Kompletnego zbioru dokumentów, pism, przemówień i oświadczeń oraz listów Jana Pawła II na temat Żydów, judaizmu i państwa Izrael od początku i pontyfikatu w 1979 roku, aż do śmierci w 2005 roku.
Nigdy nie zapomnę przywileju otrzymania w Krakowie z Twej inspiracji Złotego Medalu Jana Pawła II. Czuję się zaszczycony, że oboje jesteśmy Laureatami Nagrody Orła Jana Karskiego. Wyróżnienia dedykowanego pamięci dzielnego Polaka i oddanego katolika, który postanowił powstrzymać Holocaust, ponieważ zidentyfikował masową zbrodnię przeciwko Żydom, jak zbrodnię przeciwko Wszchmogącemu Bogu, który wybrał naród żydowski, aby przezeń wszem ludziom się objawić.
Czyż może być pełniejszy akt wiary katolickiej? Czyż może być akt działania mogący bardziej łączyć Polaków i Żydów? Któż bardziej jak nie Jan Karski pokazał jak może być braćmi? Jestem dumny, iż Obaj jesteśmy sługami pamięci tego Wielkiego Człowieka.
Jak Wiesz, Mojżesz dożył 120 lat i, jak zaświadcza Tora, „jego wzrok był niezmącony, a wigor nie słabł”.
Kiedy my, Żydzi, chcemy życzyć komuś długiego i zdrowego życia, mówimy: „Żyj nam 120 lat”.
To jest moje dzisiejsze życzenie dla Ciebie, Drogi Przyjacielu…
Z serdecznymi pozdrowieniami
i błogosławieństwem SZALOM
pozostaję, jak zawsze…
Abraham Foxman
W Nowym Jorku, 27 kwietnia 2019 roku
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.