Dziś Wielkanoc w Kościele greckokatolickim
28 kwietnia 2019 | 14:08 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Życzę wszystkim, aby swoje życie budowali na prawdzie i pokoju – mówi abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w życzeniach wielkanocnych. Kościoły wschodnie, posługujące się kalendarzem juliańskim, świętują dziś Zmartwychwstanie Pańskie.
Abp Eugeniusz Popowicz zaznacza, że to, co najważniejsze w przeżywaniu świąt paschalnych to uświadomienie sobie, że Chrystus zmartwychwstał. – Jest to prawda, która jest fundamentem egzystencji całego chrześcijaństwa. Każdy chrześcijanin musi przyjąć to jako prawdę, nie tylko jako tradycję. Ta prawda ma być podstawą budowy osobistego życia – wskazuje abp Popowicz.Metropolita przemysko-warszawski przestrzega, że nie można usprawiedliwiać swoich niegodziwych czynów, mówiąc „inni też tak robią”. Jak podkreśla, należy kierować się Dekalogiem, a wtedy „każdy powie: to jest dobry człowiek, który żyje zgodnie z tym, w co wierzy”.
Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce przypomina, że pierwsze słowa Jezusa po zmartwychwstaniu brzmiały: „Pokój wam”. – Każdemu życzę, aby ten pokój, który przekazuje nam zmartwychwstały Chrystus, pokój, który ma wypełnić nasze wnętrze, nasze rodziny, nasze społeczności rzeczywiście był motywem przewodnim naszego codziennego życia. Żebyśmy zasypywali rowy nienawiści, czy to w aspekcie społecznym, czy rodzinnym – mówi abp Popowicz.
– Życzę wszystkim wiernym, aby swoje życie budowali na prawdzie i na pokoju Chrystusowym – tym pokoju, który daje nam zmartwychwstały Jezus. Wtedy, nawet jeśli będzie bardzo ciężko, wszystko się poukłada w naszym życiu – podkreśla hierarcha.
Dziś rano we wszystkich cerkwiach odprawianie były jutrznie z uroczystymi procesjami oraz Msze św. W czasie procesji wierni zgromadzili się przed zamkniętymi drzwiami świątyni, a kapłan trzy razy uderzył krzyżem w drzwi, po czym wszyscy weszli do środka.
Płaszczenica, czyli ikona z wizerunkiem Chrystusa złożonego w grobie, została przeniesiona, a jej miejsce zajęła ikona Chrystusa Zmartwychwstałego. W czasie nabożeństwa uroczyście odśpiewany został hymn „Chrystus zmartwychwstał i swoją śmiercią zwyciężył śmierć, a pozostającym w grobach darował życie”.
Charakterystycznym punktem liturgii wielkanocnej jest odczytanie w kilku językach Prologu Ewangelii wg św. Jana „Na początku było Słowo”.
Uroczyste świętowanie trwa trzy dni i, podobnie jak w Kościele rzymskokatolickim, przez cały tydzień trwa oktawa uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, tzw. Jasny Tydzień. W tym czasie drzwi do ikonostasu pozostają cały czas otwarte.
Wielkanoc w Kościołach wschodnich jest również czasem modlitwy za zmarłych, dlatego licznie odwiedzają oni groby swoich bliskich. Jeżeli cmentarz znajduje się blisko świątyni odbywają się uroczyste procesje z paschalnymi nabożeństwami za zmarłych.
W Polsce Kościół greckokatolicki skupia się w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.