Abp Budzik: Unia symbolem włączenia do europejskiej rodzin narodów
01 maja 2019 | 18:40 | mip (KAI) | Lublin Ⓒ Ⓟ
Szybki rozwój gospodarczy, sieci nowych dróg, otwarte granice czy wymiana kulturalna i naukowa – to zdaniem abp Stanisława Budzika atuty obecności Polski w Unii Europejskiej. W 15-lecie wejścia Polski do wspólnoty europejskiej metropolita lubelski zwrócił uwagę, że jest to symbol włączenia do europejskiej rodzin narodów.
Zdaniem abp. Stanisława Budzika, przynależność Polski do wspólnoty europejskiej ma głębokie znaczenie. – To symbol włączenia do europejskiej rodzin narodów i kultury zachodniej, do której Polska należy, a była od niej oddzielona żelazną kurtyną – przypomniał hierarcha.
Metropolita lubelski zwrócił uwagę na atuty obecności Polski w Unii Europejskiej. – Na pierwszy rzut oka widać szybki rozwój gospodarczy, sieci nowych dróg czy otwarte granice – przypomniał. Dodał również, że dzięki temu dokonuje się cenna wymiana kulturalna czy naukowa. – Widzę to zwłaszcza w Lublinie, gdzie mamy kilka tysięcy studentów z różnych krajów. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studiują reprezentanci kilkudziesięciu narodowości – zauważył arcybiskup. Podobnie jest na innych lubelskich uniwersytetach.
„Ecclesia semper reformanda”, „Kościół musi się zawsze reformować” – to powiedzenie można odnieść do każdej instytucji czy państwa, ale szczególnie odnosi się do Unii Europejskiej. Jej instytucje muszą się nieustannie reformować, bo wciąż przychodzą nowe wyzwania, którym trzeba sprostać, potrzeba nowych rozwiązań, które będą obowiązywały w wielu dziedzinach – powiedział hierarcha. Zaznaczył jednak, że owa dynamika wymaga trwałego fundamentu, na którym buduje się gmach. Są nim wartości chrześcijańskie.
Arcybiskup przypomniał, że przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej były wszystkie znaczące wówczas siły polityczne. – Wyraźny był też głos Kościoła, wsparty autorytetem św. Jana Pawła II. „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, mówił papież. Warto to zdanie wspomnieć, zwłaszcza w obchodzone w tym roku 450-lecie Unii Lubelskiej – zauważył abp Budzik.
Jak podkreśla arcybiskup, także dziś akceptacja Unii Europejskiej jest dość powszechna. – Obecnie niemal wszystkie siły polityczne także się zgadzają, że do Unii powinniśmy należeć, a ogólny bilans tej współpracy jest pozytywny – powiedział hierarcha.
Abp Stanisław Budzik wskazał w rozmowie z KAI także na wartość, jaką Polska wnosi do wspólnoty europejskiej. – To przede wszystkim doświadczenie walki z totalitaryzmami czy umiłowanie wolności. To nie tylko historia naszych powstań narodowych i pierwsza w Europie konstytucja czy „Solidarność”, ale wierność wartościom, które tworzyły Europę – podkreślił arcybiskup.
– Święty Jan Paweł II przypominał nam 40 lat temu, żebyśmy nie podcinali korzeni, z których sami wyrastamy. Wydaje się, że ta świadomość korzeni chrześcijańskich w Europie zanika, dlatego zadaniem Polski jest przypominanie o tym – powiedział arcybiskup. Hierarcha wskazał również na przywiązanie Polaków do Kościoła katolickiego.
Metropolita lubelski zwrócił uwagę, że Kościół wspiera organizacje, które podkreślają to co łączy, a nie to co dzieli. – Kościół jest zawsze za tym, by jednoczyć ludzi różnych narodów, kontynentów, języków czy przekonań. Drugi Sobór Watykański przekonywał, że Kościół musi być znakiem i sakramentem zjednoczenia całej ludzkiej rodziny – wskazał arcybiskup.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.