Stu księży katolickich z diecezji rzymskiej pielgrzymuje do Moskwy
02 maja 2019 | 04:11 | ts (KAI) | Moskwa Ⓒ Ⓟ
Stu księży katolickich z diecezji rzymskiej z kard. Angelo De Donatisem przebywa obecnie z pielgrzymką w Moskwie. W programie jest Moskwa oraz podmoskiewskie święte miejsca rosyjskiego prawosławia. Pielgrzymce, która potrwa do 3 maja, towarzyszy jezuita, ks. Germano Marani z „Russicum” oraz teolożka Michelina Tenace, wykładowca z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.
Przewidziane jest m.in. spotkanie ze zwierzchnikiem rosyjskiego prawosławia, patriarchą moskiewskim Cyrylem I. Kard. De Donatis powiedział, że poprzez tę pielgrzymkę jej uczestnicy pragną „pogłębić znajomość prawosławia oraz jego tradycję artystyczną”. Dodał, że będzie to jednocześnie dobrą okazją do rozwijania wspólnoty kapłańskiej oraz świadectwa Ewangelii.
30 kwietnia księża z Rzymu sprawowali Eucharystię w moskiewskiej katedrze katolickiej Matki Bożej. Po liturgii zwiedzali katedrę na Kremlu oraz katedrę św. Bazylego na Placu Czerwonym. 1 maja odwiedzili Galerię Tretiakowską, a następnie byli gośćmi prawosławnej katedry Najświętszego Zbawiciela.
W kolejnym dniu pielgrzymki odwiedzą klasztor Nowodziewiczy, gdzie pragną się pomodlić przy grobie pioniera ekumenizmu, Władimira Sołowjowa. W planach mają też klasztor św. Daniela – oficjalną siedzibę Patriarchy Moskwy oraz klasztor Sreteński i poświęcony w 2017 r. wielki kościół „nowych męczenników”. Wieczorem 2 maja księża-pielgrzymi z Rzymu będą koncelebrować Mszę św. z katolickim arcybiskupem Moskwy, Paolo Pezzim.
Natomiast 3 maja księżą z kardynałem De Donatisem udadzą się do Ławry Troicko-Siergiejewskiej pod Moskwą, gdzie przewidziane jest spotkanie z patriarchą Cyrylem. Po nim pielgrzymi z Rzymu zatrzymają się w Siemchozie, by tam uczcić pamięć prawosławnego księdza i teologa Aleksandra Mienia w miejscu, w którym żył i działał. Ks. Mień został zamordowany 9 września 1990, gdy szedł do kościoła parafialnego, aby tam sprawować Boską Liturgię.
Ks. Mień był jednym z czołowych teologów rosyjskiego prawosławia w XX wieku. W czasach Związku Radzieckiego pod pseudonimem publikowała w prasie podziemnej ważne dzieła, m.in. cykl z zakresu teologii fundamentalnej „W poszukiwaniu drogi, prawdy i życia”, wprowadzenie do chrześcijaństwa oraz obchody, geneza i rozwój świąt prawosławnych.
Głoszony przez ks. Mienia pogląd, że ludzie bez Boga są zagubieni spowodował, że ten prawosławny duchowny stał się podporą działań kręgów opozycyjnych, szukających filozofii życia innej, niż marksizm. W latach 1970-1980 i późniejszych ks. Mień prowadził parafię w Tarasowce pod Moskwą i prowadził pracę misyjną. Miał wielki wpływ na młodzież i naukowców. W swoim wiejskim kościółku ochrzcił kilka tysięcy osób. Wydawał czasopismo „Świat Biblii”, w 1989 założył w Moskwie Wolny Uniwersytet Prawosławny, był orędownikiem ekumenizmu. Już od lat 1960-tych był kontrolowany przez KGB. Jego zamordowanie w Siemchozie nigdy nie zostało wyjaśnione.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.