Jasna Góra: z udziałem polskich biskupów i pielgrzymów rozpoczęła się suma odpustowa
03 maja 2019 | 12:37 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze rozpoczęły się główne uroczystości ku czci Królowej Polski. Sumę na szczycie celebruje abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Obecni są polscy biskupi, którzy ponawiają akt zawierzenia narodu Jasnogórskiej Maryi. Święto wyraża wiarę Polaków w szczególną opiekę Bożą, jakiej doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej. W tym roku jest także dziękczynieniem za I pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski i za Milenijny Akt Oddania Prymasa Wyszyńskiego z 1966 r.
– Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski to święto, które szczególnie w tym roku podkreśla, że ten duchowy szlak, o którym 40 lat temu przypomniał nam święty Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki, wiedzie od Gniezna, przez Jasną Górę, do Krakowa – powiedział Prymas Polski.
Abp Wojciech Polak podkreślił, że jest to czas „w którym od źródeł chrzcielnych poprzez Jasną Górę Zwycięstwa – poprzez serce Maryi, podążamy do św. Stanisława, pierwszego wyznawcy i męczennika, który oddaje swoje życie za wiarę”.
– Ta wierność jest istotą powołania każdego i myślę, że w ten sposób Jasna Góra wpisuje się w ten duchowy szlak, którym pielgrzymujemy do Królowej, żeby tutaj przykładać ucho i słyszeć, jak bije nasze serce, w sercu Matki i powierzać Jej wszystkie nasze troski, problemy, trudności, wyzwania i przychodzić tutaj z nadzieją, wiedząc, że Maryja jest Jutrzenką, jest Zwiastunem Nadziei – mówił metropolita gnieźnieński.
Podkreślał, że przed wyborami modlimy się tutaj w szczególny sposób za Ojczyznę: „byśmy byli ludźmi odpowiedzialnymi, dojrzałymi, solidarnymi, którzy będą wspólnie podejmować to dobro, którym jest Polska”.
Podczas Mszy św. poświęcone zostanie wyjątkowe wotum ofiarowane na Jasną Górę. To replika scyfusa, czyli średniowiecznego naczynia na wino, które powstało z inicjatywy św. królowej Jadwigi. Jej duchowość maryjna i miłość do Jasnej Góry są wciąż inspirujące dla współczesnych. Oryginał znajduje się w Dreźnie.
Na dzisiejsze święto mimo zimna przybyło wielu pielgrzymów. Niektórzy nawet przybiegli. Pod hasłem: „Aktywny wymiar wiary. Mocni w Duchu zabiegani”, z Łodzi po ponad 10 godz. biegu dotarła 20-osobowa grupa, która w ten nietypowy sposób chciała uczcić Królową Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.