Bp Lityński: Potrzebni są święci kapłani i potrzebne są osoby wspierające pracę kapłańską
05 maja 2019 | 15:48 | kk | Paradyż Ⓒ Ⓟ
„Potrzebni są święci kapłani i potrzebne są osoby wspierające pracę kapłańską, która jest przedłużeniem posługi Jezusa” – mówił bp Tadeusz Lityński do wiernych zrzeszonych w Dziele Duchowej Pomocy Powołaniom „Przyjaciele Paradyża”, którzy 5 maja przyjechali do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu.
Pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w homilii zauważył, że wiele środowisk europejskich, a także w naszym kraju nie kryje się z poglądami wyrażającymi jednoznacznie wolę usunięcia Chrystusa i wartości z przestrzeni publicznej.
– Niszczenie świątyń, niszczenie znaków i symboli, pogardzanie duchownymi i wiernymi Kościoła, to dla wielu standard życia. W takim środowisku, a może trzeba to podkreślić, że ze względu na takie środowiska i poglądy tym bardziej nie możemy zachowywać się biernie, ale powinniśmy podjąć działanie, podjąć apostolat – mówił biskup. – Aby to mogło się realizować, potrzebni są święci kapłani, potrzebne są osoby wspierające pracę kapłańską, która jest przedłużeniem posługi Jezusa – dodał.
Bp Lityński podziękował wszystkim członkom wspólnot Przyjaciół Paradyża za modlitwę i poprosiło kontynuowanie tego dzieła. – Nasza modlitwa, nasza chrześcijańska formacja, ma nas prowadzić do współodpowiedzialności za Zmartwychwstałego Pana. To przywoływanie Ducha Świętego jest dzisiaj tak bardzo potrzebne, aby w świecie, który stał się targowiskiem idei można było odczytać Boże powołanie – zauważył biskup.
– Tak bardzo potrzebni są kapłani, głosiciele Bożego Słowa, potrzebni są szafarze Świętych sakramentów i budowniczowie wspólnot Kościoła. Ale ich powołanie i życie zależą od was. Dziękuję i proszę, nie ustawajcie w modlitwie i świadectwie chrześcijańskiego życia – zakończył.
Diecezjalnym moderatorem wspólnoty jest ojciec duchowny paradyskiego seminarium. – Duchowe Dzieło Pomocy Powołaniom zwane popularnie Przyjaciółmi Paradyża to wspólnoty osób, które dobrowolnie podejmują się codziennej modlitwy za nasze seminarium duchowne, za kleryków, za formaterów i wszystkich pracowników tej uczelni. Podejmują szczególną modlitwę szczególnie przez wstawiennictwo Matki Bożej Paradyskiej, która jest czczona w naszym kościele seminaryjnym. Wspierają nas także przez swoje cierpienie i nierzadko przez ofiary materialne – wyjaśnia ks. Grzegorz Słapek.
W całej diecezji są 73 takie wspólnoty.
Dzieło duchowej pomocy w odkrywaniu i pielęgnowaniu powołań kapłańskich działa w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej od 1991 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.