Sportowcy „papiescy” po raz pierwszy wystartują za granicą
10 maja 2019 | 11:00 | kg (KAI/Vaticannews) / pw | Watykan Ⓒ Ⓟ
W najbliższą sobotę 11 maja wieczorem członkowie drużyny Athletica Vaticana wezmą udział w biegu ulicznym w Wittemberdze – miejscu narodzin ponad 500 lat temu Reformacji. Będzie to pierwszy występ członków tego zespołu, utworzonego przed rokiem, poza Rzymem i poza Włochami, a zarazem rewanż za udział sportowców z tego niemieckiego miasta w marcu ub.r. w półmaratonie na trasie Rzym-Ostia.
Około 30 biegaczy watykańskich wystartuje w IX biegu nocnym „Witemberger Nachtlauf” na dystansie 10 km rozświetlonymi ulicami starego miasta, w którym 31 października 1517 były augustianin z miejscowego klasztoru przybił 95 tez na drzwiach tamtejszej katedry. Wydarzenie to uznano za symboliczny początek Reformacji, która z kolei zapoczątkowała trwający do dzisiaj wielki rozłam w chrześcijaństwie zachodnim. Tym razem wydarzenie sportowe będzie miało charakter ekumeniczny i ponadwyznaniowy, a dla lekkoatletów-amatorów z Athletica Vaticana (AV) oznacza ich debiut międzynarodowy poza Rzymem i Włochami.
W dniach 9-12 marca 2018 kilkunastu biegaczy z miasta nad Elbą uczestniczyło w półmaratonie (nieco ponad 21 km) z Rzymu do Ostii, toteż wyjazd lekkoatletów „papieskich” w podobnej imprezie na ziemi niemieckiej jest nie tyle okazją do rewanżu, ile ma „wielkie znaczenie duchowe i symboliczne” – podkreślono w oświadczeniu prasowym drużyny.
O jej powstaniu powiadomiono oficjalnie w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej 10 stycznia br. Jest to pierwsze pełnoprawne stowarzyszenie sportowe w Watykanie, afiliowano je do Włoskiej Federacji Lekkiej Atletyki i obecnie ma postać klubu biegowego. Zrzesza 60 członków w wieku od 20 do 60 lat. Są wśród nich członkowie Gwardii Szwajcarskiej, prałaci Kurii Rzymskiej, pracownicy muzeów, mediów, straży pożarnej i apteki, a także jedna siostra zakonna. Występują w barwach biało-żółtych. W ramach Kurii zespół podlega Sekretariatowi Stanu i Papieskiej Radzie Kultury, stawiając sobie za zadanie „wspieranie i podejmowanie okazji do dialogu, przyjaźni, pojednania i solidarności za pomocą konkretnego języka sportu”.
Nawiązując do zbliżającego się spotkania w Wittemberdze, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi powiedział, że „Athletica Vaticana chce po prostu dzielić z rodakami Marcina Lutra pasję do biegania i radość ze sportu”. Według purpurata, „po ostatnich krwawych zamachach na chrześcijan w okresie wielkanocnym [na Sri Lance] oraz strzelaninach przeciw synagogom i meczetom w dniach świątecznych, sprawą bardziej niż kiedykolwiek palącą staje się wzmacnianie dialogu i przyjaźni między ludźmi wierzącymi, a zwłaszcza chrześcijanami w tej godzinie decydującej dla Europy i świata”.
Z kolei podsekretarz Papieskiej Rady, stojący na czele działającej w jej ramach sekcji „Sport i Kultura” oraz przewodniczący stowarzyszenia prał. Melchor Sánchhez de Toca Alameda zwrócił uwagę, że nie chodzi tu ani o czystą rywalizację, ani o występ galowy, ani tym bardziej o mistrzostwo Europy, ale ma to być udział w nocnym biegu w mieście Lutra. Jednocześnie za „bardzo znaczący uznał on fakt, że ten pierwszy występ zagraniczny będzie miał wymiar dialogu ekumenicznego”.
Sam bieg odbędzie się na trasie 2,5 km, którą trzeba będzie pokonać czterokrotnie, w samym sercu miasta.
Wśród zawodników watykańskich jest dwoje niepełnosprawnych: mała Sara Vargetto – wiecznie uśmiechnięta, mimo ciężkiego porażenia nerwowego i poruszający się na wózku pracownik jednej z instytucji watykańskich Gianluca Palazzi. Wraz z prał. Sánchezem de Toca w drużynie znalazło się jeszcze 5 innych księży, są tam poza tym dwaj gwardziści szwajcarscy, profesor Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej, dziennikarz z „L’Osservatore Romano” oraz pracownicy kilku innych urzędów i służb Stolicy Apostolskiej.
Podczas pobytu w Wittemberdze w dniach 10-13 maja goście z Watykanu nie tylko będą biegać, ale wezmą także udział w szeregu innych wydarzeniach. Tuż po przybyciu na miejsce powitają ich na Placu Targowym m.in. Reiner Hasseloff – premier kraju związkowego Saksonia-Anhalt i burmistrz miasta Jochen Kirchner. Przewidziano też odwiedziny ośrodka dla niepełnosprawnych „Augustinuswerk”, prowadzonego przez diecezję magdeburską oraz spotkania z miejscowymi wspólnotami luterańską i katolicką, a także wspólną modlitwę ekumeniczną. Przed powrotem do Watykanu z członkami AV spotka się nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović. Niemiecką Konferencję Biskupią będzie reprezentowała Elisabeth Keilmann, kierująca w niej wydziałem duszpasterstwa młodzieży i sportu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.