Żory: 317 raz po Starówce przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem
12 maja 2019 | 11:01 | ks. sk | Żory Ⓒ Ⓟ
Uroczystej Eucharystii po której ulicami żorskiej Starówki przeszła procesja z Najświętszym Sakramentem przewodniczył w kościele św. św. Apostołów Filipa i Jakuba bp Adam Wodarczyk. W homilii podziękował mieszkańcom miasta za wierność złożonej przed ponad trzystu laty przysiędze.
– Jesteście wierni tej obietnicy, którą złożyli wasi przodkowie i to bardzo dobrze – mówił pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej. – Ileż przez ten czas przetoczyło się dziejowych nawałnic… Ileż pokoleń żyło w tym mieście, a jednak przetrwało to przekonanie, że to właśnie u Boga należy szukać pomocy i ratunku – mówił.
Zauważył, że liturgia, która rozpoczyna się w kościele przekracza mury świątyni, aby „w modlitwie błogosławieństwa powierzyć miasto i jego mieszkańców”. Zwrócił uwagę, że procesja ma charakter błagalny. – Chcemy prosić, by Bóg chronił od pożarów – w tym sensie dosłownym – ale chcemy prosić by Bóg chronił też nas od pożarów wewnętrznych: od niezgody czy nienawiści – dodał bp Wodarczyk.
Nawiązując do liturgii czytań Niedzieli Dobrego Pasterza podkreślił, że „jako uczniowie Chrystusa mamy dawać świadectwo wobec świata”. – Mamy także otwierać nowe przestrzenie dla tych, którzy będą chcieli otwierać się dla Chrystusa – powiedział.
W uroczystej Eucharystii licznie wzięli udział mieszkańcy Żor oraz okolicznych miejscowości. W kościele były obecne poczty sztandarowe służb miejskich, szkół, przedstawicieli rzemiosła. Byli także obecni samorządowcy i parlamentarzyści, jak i reprezentanci parlamentu europejskiego.
Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem ulicami żorskiej Starówki. Trasę przejścia tradycyjnie zabezpieczali strażacy, a uczestnicy procesji nieśli na pamiątkę pożaru miasta z 1702 zapalone pochodnie.
Święto Ogniowe jest obchodzone każdego roku na pamiątkę pożaru, który zniszczył miasto nocą 11 maja 1702. Wówczas to, gdy ogień ustąpił z miejskiej zabudowy mieszkańcy postanowili, że będą uczestniczyć corocznie w procesji w intencji ochrony ich miasta przed klęską pożaru. W tym dniu na rynku miasta ma również miejsce uroczysty apel z wręczeniem strażakom odznak i nominacji. Późnym wieczorem odbywa się także koncert oraz nocny bieg uliczny po centrum miasta na trasie o długości 5 km.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.