Bydgoszcz: o wspólnotach L’Arche i inicjatywie powstania specjalnego domu
16 maja 2019 | 19:21 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Wspólnoty L’Arche – Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni: osoby z niepełnosprawnością intelektualną i bez niej” – to tytuł spotkania, które zostało zorganizowane w seminarium duchownym w Bydgoszczy.
L’Arche to niezwykłe miejsce, a jeszcze prościej „dom”. Przestrzeń budowana przez osoby właśnie z niepełnosprawnością intelektualną i ich przyjaciół, którzy asystują w najprostszych i tych nieco trudniejszych aspektach życia. W diecezji bydgoskiej zrodziła się inicjatywa stworzenia takiego domu.
– Chodzi nam o wzajemną troskę i kształtowanie rozwoju naszych wspólnot tak, aby odpowiadały na zmieniające się potrzeby swoich członków, a zarazem pozostawały wierne ewangelicznym wartościom, na których zostały zbudowane. Także o angażowanie się w nasze środowiska, ich kulturę oraz współpracę z innymi na rzecz tworzenia bardziej ludzkiego społeczeństwa – powiedział ks. Marcin Wierzchosławski, kapelan „Więcborskich Rykotek”, działających w ramach Ruchu „Wiara i Światło”.
Do Bydgoszczy zaproszono członków wspólnoty z Wrocławia. Wśród nich była m.in. Ewa Jaruzelska, od 25 lat zaangażowana w L’Arche. – Kiedy dosyć dawno planowaliśmy spotkanie w tym miejscu, nie myśleliśmy, że odbywać się ono będzie w dzień pogrzebu Jeana Vaniera. On odkrył dla siebie samego, a dzięki jego świadectwu i słowu oraz doświadczeniu życia razem, odkrywamy to i my, członkowie wspólnot L’Arche, że potrzebujemy siebie nawzajem. Nie tylko osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrzebują nas, intelektualnie sprawnych, by uzyskać wsparcie w codziennym funkcjonowaniu. My także, intelektualnie sprawni, potrzebujemy ich spojrzenia serca i autentyczności, by uczyć się od nich, jak stawać się dojrzałym człowiekiem – powiedziała Ewa Jaruzelska.
W Polsce funkcjonują cztery takie wspólnoty (Śledziejowice, Wrocław, Poznań, Warszawa). – Istniejemy w Bydgoszczy jako grupa inicjatywna Fundacji L’Arche (Arka) od listopada 2018 roku. Bardzo chcielibyśmy, aby w naszym mieście powstała wspólnota L’Arche z domem o charakterze rodzinnym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Chcielibyśmy wspólnie tworzyć środowisko, w którym te osoby są postrzegane jako dar, a nie jako problem. Środowisko, które nie dzieli osób na opiekunów i podopiecznych, ale daje możliwość rozwoju zarówno osobom sprawnym jak i niepełnosprawnym – powiedziała Mariola Rychlik, pomysłodawczyni powstania domu L’Arche w diecezji bydgoskiej.
Podobne spotkanie – z udziałem wspólnoty L’Arche z Wrocławia oraz wspólnot Wiary i Światła z Bydgoszczy odbyło się w auli Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy
147 wspólnot L’Arche istniejących w 35 państwach oraz 1600 wspólnot Wiary i Światła w 80 krajach to autentyczne centra przemiany dokonującej się w ludziach. Jean Vanier spędził w tych organizacjach oraz poza nimi ponad 40 lat swego życia jako głęboko zaangażowany obrońca osób ubogich i słabych. Zmarł 7 maja 2019 roku w Paryżu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.