Lublin: prezentacja niepublikowanych dokumentów polskich biskupów z okresu Soboru Watykańskiego II
22 maja 2019 | 13:25 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
W Instytucie Jana Pawła II KUL odbyła się lubelska promocja „Protokołów konferencji polskich ojców soborowych”. Najnowsza publikacja wydawnictwa Gaudium zawiera nigdy niepublikowane zapiski z obrad polskich biskupów z okresu Soboru Watykańskiego II. – Ta książka budzi w całej Polsce ogromne zaskoczenie – powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
Jednym z zaproszonych prelegentów był abp Stanisław Budzik, który zwrócił uwagę na wyjątkowy charakter publikacji. – Ta książka budzi w całej Polsce ogromne zaskoczenie. Dzięki niej możemy dostrzec znaczący wkład polskiego episkopatu w prace Soboru Watykańskiego II – powiedział metropolita lubelski.
Autor książki, dr Michał Białkowski, powiedział, że „Protokoły” stanowią świadectwo tego, w jakich realiach funkcjonował polski Kościół w okresie soboru. – Prymas Wyszyński podejmując decyzję o organizowaniu cotygodniowych spotkań polskich ojców soborowych, zalecił, by protokoły spisywane przez sekretarzy miały język hermetyczny i zamknięty. Z jednej strony wynikało to z formy, z drugiej ze świadomości inwigilacji ze strony ówczesnej władzy – zaznaczył badacz.
Z kolei ks. prof. Robert Skrzypczak zauważył, że już w tych protokołach z czasu trwania soboru dostrzegalna jest również doskonała organizacja polskich biskupów, którzy mimo utrudnień aktywnie uczestniczyli w pracach soboru. – Episkopat Polski, mimo że pochodził zza żelaznej kurtyny, korzystał z bogactwa soboru i też wiele do niego wnosił. Widzimy dynamikę i regularną pracę polskich ojców, którzy nie dali się podzielić, co zostało zauważone przez inne episkopaty – powiedział teolog.
Ks. dr Maciej Szymański zaznaczył, że z publikacji można też wiele wyczytać na temat relacji, jakie były pomiędzy biskupami tamtego okresu. – Kard Wyszyński niejako rozdzielał „prace domowe” wśród biskupów, by przygotowali się z konkretnych zagadnień. Z drugiej strony niektórzy biskupi próbowali przekonać Prymasa Tysiąclecia, aby poruszył na soborze temat kultu Miłosierdzia Bożego według objawień św. Faustyny Kowalskiej, co miał spuentować, że jeszcze nie nadeszła odpowiednia chwila – tłumaczył dyrektor wydawnictwa „Gaudium”.
Książka „Protokoły konferencji polskich Ojców Soborowych. Zbiór dokumentów 1962–1965” zawiera 40 protokołów spisanych podczas spotkań polskiej delegacji na Soborze Watykańskim II. Materiał źródłowy został oparty o zasoby Archiwum Archidiecezjalnego w Warszawskie.
Obszerną publikację otwierają dwa eseje. Pierwszy – poświęcony historii Soboru Watykańskiego II, drugi – zawierający krytyczną analizę protokołów, jako źródeł do dziejów Soboru. W dalszej części zamieszczono materiał źródłowy, ułożony chronologicznie w ramach czterech kolejnych sesji soborowych.
Dopełnieniem książki jest bibliografia i zbiór fotografii zawierający faksymile wybranych protokołów oraz osobistych notatek kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przedmowę napisał abp Stanisław Gądecki, natomiast posłowie dr hab. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.