Abp Gądecki „nie kryje” sprawcy czynów karalnych
29 maja 2019 | 10:28 | ms / pz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Kuria Metropolitalna w Poznaniu złożyła zażalenie od postanowienia Prokuratury Rejonowej w Chodzieży żądającej zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy nie dlatego, że „kryje” podejrzanego o popełnienie przestępstwa, ale dlatego że postanowienie to narusza liczne przepisy prawa powszechnego i kanonicznego – mówi KAI ks. Maciej Szczepaniak.
Rzecznik Kurii Metropolitalnej w Poznaniu odniósł się w ten sposób do informacji medialnych TVN i „Głosu Wielkopolskiego”, w których zarzucano abp. Stanisławowi Gądeckiemu chęć utrudniania śledztwa.
Rzecznik tłumaczy, że „informacje medialne są nieścisłe, ponieważ na wcześniejszych etapach postępowania pracownicy Kurii Metropolitalnej – zwolnieni przez Prokuraturę z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej ‒ składali już zeznania w Prokuraturze”.
„Postanowienie Prokuratury poucza o prawie złożenia zażalenia, a ponieważ naszym zdaniem samo postanowienie narusza liczne przepisy prawa powszechnego i kanonicznego, dlatego zdecydowaliśmy się na skorzystanie z przysługującego nam prawa i uważamy, że sprawa ta może być wyjaśniona tylko w toku postępowania sądowego” – mówi ks. Szczepaniak.
„Czekamy na decyzję Sądu w tej sprawie. Takie działanie w żadnej mierze nie ma na celu ograniczania współpracy z organami ścigania w sprawach, w których zachodzi podejrzenie popełniania czynów karalnych” – podkreśla rzecznik archidiecezji poznańskiej.
W rozmowie z KAI rzecznik Kurii zauważa też, że relacje medialne mogą sprawiać wrażenie jednostronnych.
„W materiale Jana Błaszkowskiego znalazła się informacja, że rzecznik nie zgodził się na wypowiedź dla Faktów TVN, gdy tymczasem dziennikarka Wanda Woźniak została jedynie poproszona o przesłanie najpierw pytań e-mailem. Nie było mowy o braku zgody na wypowiedź” – mówi ks. Szczepaniak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.