Abp Michalik: ksiądz musi płonąć gorliwością
01 czerwca 2019 | 14:53 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
– Ksiądz powinien płonąć ogniem gorliwości. Inaczej nie jest godzien swojego kapłaństwa – te słowa św. Józefa Sebastiana Pelczara przypomniał abp Józef Michalik podczas Mszy św. dziękczynnej za jubileusze kapłańskie w archidiecezji przemyskiej.
Liturgii przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, świętujący 40-lecie kapłaństwa, a w koncelebrze znaleźli się inni księża świętujący rocznice święceń, m.in. bp Stanisław Jamrozek obchodzący 30-lecie kapłaństwa i abp senior Michalik, który przyjął święcenia 55 lat temu.
W homilii abp Józef Michalik nawiązał do nauczania papieża Benedykta XVI, zaznaczając, że kapłaństwo szczególnie mocno realizuje się w Eucharystii. – Każdy chrześcijanin, ale szczególnie kapłan, ma pomóc w przeistoczeniu świata. To jest wielka głębia prawdy Bożej, Boga rozkochanego w człowieku, ale i kochającego świat, który chce ten świat przeistaczać, tak jak przeistacza się chleb i wino w Ciało i Krew Pańską – powiedział.
Wskazując na Maryję w historii zbawienia, abp Michalik stwierdził, że należy dziękować i się radować, że Bóg włączył do swoich zbawczych planów człowieka. – Kapłaństwo jest także wyraźnym włączeniem wybranych i upatrzonych od wieków ludzi w zbawcze pośrednictwo Chrystusa. Jakże nie radować się i nie dziękować Bogu za zbawczą śmierć Syna Bożego, za Jego ofiarę, którą uobecnia dla nas na ołtarzu dzięki posłudze kapłanów. Wierzymy, że w wypełnianiu zbawczej misji, ksiądz przestaje być Adamem, Zbigniewem, Bartoszem. Staje się Chrystusem – pośrednikiem wobec Ojca – i bierze na siebie trud wynagrodzenia za grzechy swoje i swojego ludu – mówił.
Kaznodzieja podkreślił, że „jeśli świat ma się zbawić, to zbawi się dzięki kapłańskiej posłudze zjednoczonej z Chrystusem”. – Głoszenie prawdy Bożej wymaga niekiedy odwagi, ale jest bardzo potrzebne światu i każdemu człowiekowi, aby nie zbłądził. A jeżeli zbłądzi, żeby wiedział, że może wrócić na drogę prawdy i zbawienia. Prawda jest jak sól: konserwuje pokarm, ale jeżeli straci swą moc, na nic się nie przyda – mówił. Hierarcha przypomniał, że – patrząc na dzieje Kościoła – głoszenie Ewangelii, mimo przeciwności, przynosiło „wielkie i dobre owoce, bo rodziło świętych ludzi i to w najtrudniejszych czasach”.
Kaznodzieja przywołał też słowa biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana Pelczara, który przed 100 laty mówił, że wystarczy 10 świętych kapłanów w każdej diecezji oraz wzorowe seminarium, aby odrodził się Kościół w Polsce i polskie społeczeństwo. – To święte kapłaństwo bp Pelczar rozumiał według konkretnych kryteriów. Mówił: „każdy ksiądz z racji swojego powołania powinien płonąć ogniem gorliwości. Inaczej nie jest godzien swojego kapłaństwa” – przypomniał abp Michalik.
Abp Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 r. w Zambrowie (diecezja łomżyńska), a święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1964 r. w Łomży. Abp Adam Szal urodził się 24 grudnia 1953 r. w Wysokiej k. Łańcuta (archidiecezja przemyska). 31 maja 1979 r. został wyświęcony na kapłana w Przemyślu. Bp pomocniczy Stanisław Jamrozek urodził się 5 maja 1960 r. w Rzeszowie (wówczas diecezja przemyska). 14 czerwca 1989 r. przyjął święcenia kapłańskie w Przemyślu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.