Tarnów: Dni Ablewiczowskie wspomnieniem o abp. Jerzym Ablewiczu
06 czerwca 2019 | 11:03 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
W Tarnowie zorganizowano Dni Ablewiczowskie. Są wspomnieniem o abp. Jerzym Ablewiczu. W Klubie Inteligencji Katolickiej otwarto wystawę o życiu i działalności biskupa tarnowskiego w latach 1962 – 1990.
„Ta postać nigdy nie powinna być zapomniana. Wręcz przeciwnie. Abp Jerzy Ablewicz zasługuje na honory błogosławionego” – uważa Antoni Zięba, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie.
„Abp Ablewicz doprowadził do beatyfikacji Karoliny Kózkówny. To było jego życiowe osiągnięcie. Ta okoliczność sprawiła, że do Tarnowa przyjechał Jan Paweł II. Papieska wizyta to wydarzenie tysiąclecia w Tarnowie” – zaznacza Zięba.
„Chcemy przybliżyć tę postać mieszkańcom. Arcybiskup jest zasłużony dla Kościoła powszechnego, dla Tarnowa i dla Klubu Inteligencji Katolickiej. To pomieszczenie, w którym się spotykamy, mamy właśnie od niego. Klub powstawał w atmosferze wielkiego wsparcia ze strony biskupa – wspomina Elżbieta Zięba z Klubu Inteligencji Katolickiej.
Biskup tarnowski Andrzej Jeż podkreśla, że abp Ablewicz pokochał diecezję tarnowską od początku posługi, rozbudował sieć parafii i dekanatów. „Troszczył się o formację kapłańską, często odwiedzał seminarium, rozmawiał z alumnami. Podjął wiele inicjatyw, które nadal trwają. Kochając Kościół tarnowski, kochał Kościół powszechny. Działalność misyjna, którą rozpoczęliśmy w diecezji, to także dzieło Księdza Arcybiskupa. Jestem przekonany, że postać Arcybiskupa nadal żyje w Kościele, żyje we mnie, ponieważ abp Ablewicz udzielił mi święceń kapłańskich” – dodał.
W Dniach Ablewiczowskch uczestniczył m.in. Karol Krasnodębski , zasłużony działacz tarnowskiej „Solidarności”. Przekazał on na ręce bp. Jeża swój Krzyż Wolności i Solidarności. „Postanowiłem ofiarować ten Krzyż jako wotum wdzięczności za świętych kapłanów, którzy byli przy nas i naszych rodzinach w trudnych latach stanu wojennego ” – powiedział. Krzyż trafi do Wyższego Seminarium Duchownego.
W tym roku przypada setna rocznica urodzin abp. Ablewicza. Uchwałą rady miejskiej rok 2019 jest w Tarnowie Rokiem Arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Podczas Dni Ablewiczowskich w siedzibie KIK-u, Rynek 24 otwarto wystawę o życiu i działalności byłego biskupa tarnowskiego. Przygotowano też wykłady poświęcone jego osobie w kontekście Soboru Watykańskiego II, działalności na rzecz laikatu oraz kultu maryjnego.
Abp Jerzy Ablewicz zmarł 31 marca 1990 r. Spoczywa w katedralnej krypcie. Jego imię nosi fundacja, która przyznaje stypendia zdolnej młodzieży z rodzin mniej zamożnych. Abp Jerzy Ablewicz utworzył 132 nowe parafie, a także wiele rektoratów. Mimo przeszkód czynionych ze strony władz państwowych, za jego rządów w diecezji podjęto budowę kilkuset kościołów i domów katechetycznych. Abp Ablewicz był cenionym kaznodzieją, znanym w całej Polsce. Wygłosił też rekolekcje watykańskie. Przeprowadził IV Synod Diecezji Tarnowskiej. Zabiegał o kanonizację bł. Kingi i o beatyfikację ks. Romana Sitki. Doprowadził do beatyfikacji Karoliny Kózkówny, co miało miejsce w Tarnowie, 10 czerwca 1987 r., podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa, a także w uznaniu za gorliwość i posługę pasterską, papież Jan Paweł II podczas wizyty w Tarnowie podniósł go do godności arcybiskupiej.
Bp Jerzy Ablewicz był członkiem Kongregacji do spraw Świętych i Błogosławionych. Zaś w ramach Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Komisji Duszpasterskiej, Komisji do spraw KUL i Komisji do spraw Budowy Kościołów. Uczestniczył w pierwszej i ostatniej sesji Soboru Watykańskiego. Wprowadzał w diecezji jego reformy, zwłaszcza liturgiczne.
Dni Ablewiczowskie zorganizował tarnowski KIK razem z Archiwum Diecezjalnym. Patronem obu tych instytucji jest abp Ablewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.