Dzień pamięci o ofiarach prześladowań na tle religijnym to dobra decyzja
09 czerwca 2019 | 13:41 | kg (KAI) / pz | Königstein Ⓒ Ⓟ
Papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) z zadowoleniem przyjęło nowo ogłoszony przez ONZ Dzień Pamięci Ofiar Prześladowań Religijnych. dzień ten będzie obchodzony corocznie 22 sierpnia.
Decyzję Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 28 maja międzynarodowy dyrektor do spraw publicznych i wolności religijnej organizacji Mark von Riedemann określił jako „pierwszy krok” w kierunku zwracania większej uwagi na ten temat. Zapewnił też, że papieskie dzieło uczestniczy w tworzeniu platformy ONZ, której celem będzie szybkie informowanie o przejawach przemocy antyreligijnej.
„Musi wreszcie powstać międzynarodowy plan działań, aby zlikwidować prześladowania na tle religijnym lub nie dopuszczać do jeszcze większych okrucieństw i ludobójstwa” – oświadczył dyrektor. Zaznaczył jednak, że przeszkodą jest tu brak możliwości zarówno politycznych, jak i organizacyjnych. Ponadto społeczność międzynarodowa zbyt oszczędnie i zbyt późno reaguje na wiadomości o przemocy na tle religijnym.
Ostatnie raporty międzynarodowe, np. amerykańskie czy analizy „Wolność religijna na świecie”, przeprowadzane przez PKWP, wykazały „dramatyczny wzrost przemocy przeciwko wierzącym praktycznie wszystkich kierunków wiary na wszystkich kontynentach” – stwierdził z ubolewaniem von Riedemann.
Zwrócił uwagę, że tylko w ciągu ostatnich pięciu lat dwukrotnie doszło do masakr mniejszości religijnych. Wskazał przy tym na działania terrorystycznych bojówek tzw. Państwa Islamskiego, wymierzone w chrześcijan i inne grupy religijne w Syrii i Iraku, a także na ataki jednostek zbrojnych na muzułmańską mniejszość Rohindża w Mjanmie.
Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary został jednogłośnie przyjęty przez przedstawicieli 193 państw członkowskich ONZ a jego datę wyznaczono na 22 sierpnia. Rezolucja zaprasza do udziału w jego obchodach rządy wszystkich krajów, organa ONZ, społeczeństwo obywatelskie, sektor prywatny i pojedyncze osoby.
Według PKWP autorką inicjatywy jest polska adwokat i ekspertka w sprawach wolności religijnej Ewelina Ochab. Swój projekt Dnia przedstawiła ona na konferencji Papieskiego Dzieła Pomocy Kościołowi w Potrzebie, poświęconej sytuacji chrześcijan w Iraku, która obradowała w Rzymie jesienią 2017.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.