Kołobrzeg: Marsz dla Życia i Rodziny przeciw deprawacji w szkołach
09 czerwca 2019 | 18:41 | km | Kołobrzeg Ⓒ Ⓟ
Ulicami Kołobrzegu przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Prócz haseł afirmujących życie ludzkie i rodzinę, na transparentach pojawiło się także przestrzegające przed seksualizacją najmłodszego pokolenia: „Seksedukacja to deprawacja”. Podczas marszu przeprowadzono kwestę do puszek na rzecz Domu Samotnej Matki w Koszalinie.
Tegoroczny Kołobrzeski Marsz dla Życia i Rodziny wyruszył 9 czerwca spod bazyliki mariackiej do Regionalnego Centrum Kultury. Towarzyszyły mu nie tylko z hasła promujące rodzinę, ale też z przestrzegające przed jej niszczeniem. To ostatnie symbolizował duży baner z napisem „Seksedukacja to deprawacja”.
Według Katarzyny Pechman z Katolickiej Inicjatywy Kulturalnej hasło to jest opisem aktualnego problemu, dotyczącego naszego kraju: prób wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej promującej idee LGBT. – Od lat atakowane są nasze podstawowe wartości takie jak rodzina, wiara, wychowanie dzieci. Teraz dochodzi do tego aktywność środowisk, które chcą ukazać nam jako normę coś, co nią nie jest – powiedziała K. Pechman.
Katolicka działaczka uważa, że nie można machnąć ręką, zostawiając rozwój wypadków samym sobie. – Prawda jest taka, że przed seksualizacją małoletnich przestrzegają nawet naukowcy. Badania socjologiczne pokazują, jak niszczące są skutki kilkudziesięciu lat seksualizacji dzieci na Zachodzie. Dziecko natomiast, żeby wzrastać, musi mieć zapewnione bezpieczne miejsce do życia oraz miłość, która ugruntuje jego osobowość.
Jak informuje Beata Sawicka-Bartha, katechetka i koordynatorka wydarzenia, przygotowanie do tegorocznego marszu trwały od lutego. – Treści dotyczące tematu seksualizacji dzieci są trudne, dlatego na rozmowach o nich spotykaliśmy się z różnymi środowiskami katolickimi działającymi w Kołobrzegu – powiedziała. Organizacji wydarzenia podjęły się: Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna, Odnowa w Duchu Świętym „Metanoia”, Akcja Katolicka oraz katecheci.
Kołobrzeski marsz miał ponadto wymiar charytatywny. Kwestę do puszek na rzecz remontującego się Domu Samotnej Matki w Koszalinie przeprowadzili wolontariusze Caritas.
– Ten dom jest konkretnym znakiem troski o życie i rodzinę, a jego misja jest specyficzna: to ratowanie życia, a nade wszystko wspieranie młodych matek, które spodziewają się narodzin dziecka – powiedział ks. Tomasz Roda, dyrektor Caritas diecezji, uczestniczący w kołobrzeskim marszu. – To jedyny taki dom na Pomorzu Środkowym, w dodatku obecnie przechodzi gruntowny remont, dlatego cieszę się, że wymiernym wyrazem troski mieszkańców Kołobrzegu o życie i rodzinę jest dzisiejsza kwesta na rzecz naszej placówki.
Ks. Roda podkreśla, że marsze dla życia i rodziny, obecne w tych dniach w wielu miastach Polski i diecezji, to nie tylko propagowanie prorodzinnych haseł, ale też świadectwo ducha społeczeństwa, dla którego wciąż ważne są takie wartości jak miłość, rodzina, małżeństwo, życie ludzkie.
Barwnemu korowodowi, w którym wzięło udział kilkaset osób, towarzyszyły pieśni religijne, okrzyki, a na scenie plenerowej Regionalnego Centrum Kultury program słowno-muzyczny pt. „Życie i Rodzina” oraz występ zespołu góralskiego „Hora”.
Organizowane od 13 lat w Polsce Marsze dla Życia i Rodziny są manifestacją przywiązania do tradycyjnych wartości takich jak rodzina, małżeństwo rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny, ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 roku w Warszawie. Obecnie organizowane są w wielu miastach Polski. W diecezji koszalińsko–kołobrzeskiej obecne są w: Koszalinie, Słupsku, Szczecinku, Kołobrzegu, Pile.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.