Bp Śmigiel: ideologizacja płciowości jest bardzo niebezpieczna
13 czerwca 2019 | 18:41 | lk | Wałbrzych Ⓒ Ⓟ
Studia dotyczące sfery płci człowieka są dopuszczalne, natomiast ideologizacja tego zagadnienia lub nawet wprowadzania promocji LGBT i rozmywania płciowości człowieka pod pozorem edukacji seksualnej jest bardzo niebezpieczna – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny w trakcie zebrania plenarnego KEP w Wałbrzychu odniósł się do nowego dokumentu watykańskiego dotyczącego zagrożeń płynących z rozpowszechniania ideologii gender i jej wpływu na rodzinę i edukację.
Dokument pt. „Mężczyzną i kobietą ich stworzył. Z myślą o drodze dialogu o kwestii gender w edukacji” został przygotowany przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. Powstał w odpowiedzi na realne zagrożenie dotyczące współcześnie sfery szkolnictwa, gdzie często siłą narzucana jest ideologia gender, a zarazem eliminuje się inne punkty widzenia, w tym chrześcijański, zarzucając im, że są przestarzałe.
Jak powiedział bp Śmigiel, stanowisko polskich biskupów jest tożsame z zagadnieniami poruszonymi w watykańskich dokumencie. – Wypracowane w nim założenia towarzyszą nam w duszpasterstwie rodzin w Polsce od dawna – dodał.
Watykański dokument rozróżnia ideologię gender od studiów na temat gender. O ile ideologii nie da się pogodzić z wiarą chrześcijańską, o tyle na polu studiów są kwestie, które mogą być przedmiotem dialogu. Chodzi tu m.in. o równą godność kobiety i mężczyzny, znaczenie samej kobiecości, a także o wychowanie do szacunku dla każdego człowieka, bez względu na jego upośledzenie, rasę czy religię, walcząc z wszelkimi przejawami nieuzasadnionej dyskryminacji.
„Uważamy, że studyjne zajmowanie się sprawami płci jest dopuszczalne. Natomiast ideologizacja tego zagadnienia czy nawet wprowadzania promocji LGBT lub rozmywania płciowości człowieka pod pozorem edukacji seksualnej jest bardzo niebezpieczne” – powiedział KAI przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.
Biskupi być może zajmą się dyskusją na temat watykańskiego dokumentu na temat gender po przetłumaczeniu go na język polski.
Bp Śmigiel poinformował też, że trwają prace specjalnego zespołu, złożonego także ze świeckich, który przygotowuje nowe dyrektorium duszpasterstwa rodzin. Dokument zajmie się odnowionym sposobem prowadzenia przygotowań do sakramentu małżeństwa.
Chodzi przede wszystkim – wskazał – „o dobre przygotowanie narzeczonych do małżeństwa”. – Postulowaliśmy też, aby przygotowanie weekendowe nie ograniczało się tylko do jednego weekendu, ale jeśli jest taka możliwość – aby były co najmniej dwa – dodał bp Śmigiel. Główny akcent tego przygotowania powinien się realizować w rodzinach i parafiach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.