Abp Gądecki na 15-lecie diecezji świdnickiej: jest za co dziękować Bogu
13 czerwca 2019 | 22:08 | lk / pz | Świdnica Ⓒ Ⓟ
Podziękowania za „wszelkie dobro, jakie się tutaj dokonało” oraz uznanie dla trudów i osiągnięć tutejszych biskupów, duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich wyraził w czwartek podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze świdnickiej abp Stanisław Gądecki. – Jest za co dziękować Bogu – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski. Uroczysta Eucharystia celebrowana była z okazji 15-lecia ustanowienia diecezji świdnickiej, która gości biskupów na 383. zebraniu plenarnym KEP.
Msza św. sprawowana była w katedrze św. Stanisława i św. Wacława w obchodzone dziś w Kościele święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Abp Gądecki wyjaśnił, że Chrystusowe kapłaństwo przewyższa w doskonałości i skuteczności każde inne ludzkie kapłaństwo.
Odpowiedział też, dlaczego Kościół nie może istnieć bez kapłanów. – Przez wyświęconych kapłanów Chrystus przedłuża swoją obecność i pośrednictwo w ten sposób, że kiedy prezbiter przepowiada, celebruje sakramenty czy przewodzi braciom w miłości, to Chrystus poprzez jego posługę dalej przepowiada, uświęca i prowadzi swój Kościół – wyjaśnił.
„Prezbiter nie jest więc pośrednikiem pomiędzy Bogiem a wspólnotą, lecz tylko sługą Chrystusa, bo jedynym Pośrednikiem jest Chrystus. Władza, której sakrament udziela biskupowi i prezbiterowi ma na celu jedynie głoszenie zbawienia dokonanego przez Chrystusa i tworzenie wspólnoty. Na tym polega prawdziwa wielkość a zarazem prawdziwa odpowiedzialność prezbitera” – powiedział abp Gądecki.
Przewodniczący KEP mówił też o działaniu Ducha Świętego w posłudze kapłana. Jak stwierdził kaznodzieja, Duch Święty jest przewodnikiem kapłana, umacnia go, przywraca też w sercu kapłana „pełną harmonię z Bogiem, a zapewniając mu zwycięstwo nad złym duchem, otwiera go na uniwersalne wymiary Bożej miłości”.
Mówiąc o działaniach Ducha Świętego wśród wiernych świeckich, abp Gądecki zauważył, że „stosunkowo łatwo możemy dostrzec pojawiające się tu niebezpieczeństwo pewnego naruszenia proporcji”. – Takie ryzyko pojawia się wtedy, gdy zamiast harmonijnej nauki całego Pisma Świętego mamy do czynienia z fascynacją wybranymi fragmentami Biblii dotyczącymi charyzmatów – wyjaśnił.
Zjawisko to – zamiast do prawidłowego życia duchem Pięćdziesiątnicy – prowadzi Kościół do jakiejś „pentekostalizacji” w negatywnym tego słowa znaczeniu – stwierdził abp Gądecki. – Ktoś może np. do tego stopnia entuzjazmować się wersetami Pisma mówiącymi o uzdrowieniu, że zapomina o obowiązku weryfikacji ogłaszanych uzdrowień – podkreślił.
„Przy tej okazji wierny świecki może także, nawet nieświadomie, stracić z pola widzenia realia życia, czyli to, iż do losu człowieczego należą choroby i cierpienia” – zaznaczył hierarcha.
Z kolei wspólnym zadaniem duchownych i świeckich jest – podkreślił przewodniczący Episkopatu – przekazywanie ognia Ducha Świętego, bez którego „nasze kościelne zwyczaje łatwo mogą się przekształcić w popiół, który nie jest w stanie rozpalić ludzkich serc”.
Nawiązując na zakończenie homilii do 15. rocznicy powstania diecezji świdnickiej, abp Gądecki powiedział, że każda diecezja posiada swoje własne dzieje, a razem z nimi swój własny dorobek duchowy i materialny. I tak jest też w przypadku diecezji świdnickiej, ustanowionej przez św. Jana Pawła II 25 marca 2004 r.
Podziękował w imieniu całej Konferencji Episkopatu Polski za „wszelkie dobro, jakie się tutaj dokonało” oraz wyraził „uznanie dla trudów i osiągnięć tutejszych biskupów, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich”.
Poinformował też, że diecezja świdnicka liczy 190 parafii i 24 dekanaty, w których posługuje ponad 250 kapłanów diecezjalnych oraz ok. 100 zakonnych. Na terenie diecezji posługuje 11 zgromadzeń zakonnych męskich oraz 369 sióstr zakonnych z 24 zgromadzeń.
Na terenie diecezji świdnickiej pracuje obecnie 410 placówek oświatowych, w których odbywa się katechizacja. W placówkach tych pracuje 435 katechetów: 136 duchownych, 31 sióstr zakonnych, 268 osób świeckich.
Ponadto, w ciągu 15 lat w katedrze świdnickiej zostało wyświęconych 143 prezbiterów i dwóch biskupów. – Jednym słowem, jest za co dziękować Panu Bogu – podkreślił abp Gądecki.
Osobno przewodniczący KEP podziękował biskupowi świdnickiemu Ignacemu Decowi, który „należy do tej szczególnej kategorii księży, którzy posiadają bardzo bogate doświadczenie życiowe”: od służby wojskowej, poprzez próby zwerbowania go do współpracy z tajnymi służbami w okresie PRL, dalej studia na KUL oraz pracę wykładowcy akademickiego i jako rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, a także funkcje sprawowane w ramach Konferencji Episkopatu.
„Jednym słowem, jest to niezwykły człowiek w niezwykłej diecezji” – powiedział na zakończenie abp Stanisław Gądecki.
Treść homilii znajduje się TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.