Ostatnie pożegnanie gen. Zbigniewa Nowka
24 czerwca 2019 | 19:49 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Był człowiekiem prawym, szlachetnym, uczciwym, głęboko wierzącym” – mówił w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników kustosz i proboszcz ks. prałat Józef Kubalewski. Najbliższa rodzina, przedstawiciele władz różnych szczebli, mieszkańcy modlili się w intencji zmarłego generała brygady Zbigniewa Nowka.
W kazaniu ks. prałat Józef Kubalewski dodał, że śmierć została pokonana przez zmartwychwstanie Chrystusa Pana, a jej potęga – zniszczona potęgą miłości. – Od nas Chrystus nie domaga się cierpień takich jak Jego ofiara krzyżowa. Chce jednak, byśmy też i my, biorąc swój krzyż na każdy dzień, szli za Nim do zmartwychwstania. Ten nasz krzyż to solidna praca zawodowa, to pełne poświęcenia zajęcie się bliskimi, wybaczanie tym, którzy wobec nas zawinili, to zapominanie o sobie, a wychodzenie ku Bogu i bliźniemu – mówił.
Zbigniew Nowek urodził się 1 lipca 1959 r. w Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W czasie studiów i tuż po nich angażował się w działalność opozycyjną, w latach 1980-1981 był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK. Karierę w służbach specjalnych rozpoczął w 1990 r. w nowo utworzonym Urzędzie Ochrony Państwa. W latach 1990-1997 był szefem Delegatury UOP w Bydgoszczy. W listopadzie 1997 został awansowany na stanowisko zastępcy szefa UOP, zaś 6 lutego 1998 objął funkcję szefa urzędu, którym kierował do października 2001 roku. W latach 2005-2008 był szefem Agencji Wywiadu, zaś w 2010 roku pełnił obowiązki szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Wielokrotnie angażował się w prace samorządu województwa kujawsko-pomorskiego upamiętniające przełomowe wydarzenia opozycyjne. Zmarł 17 czerwca w wieku 59 lat. – Pan generał był bydgoszczaninem z urodzenia i z wyboru. Nawet w okresie pełnienia kierowniczych funkcji w instytucjach centralnych nie przeprowadził się do Warszawy. Większość życia związany był z naszą parafią. Nigdy nie opuszczał niedzielnej Mszy św. W ostatnich latach codziennie czytał i rozważał fragmenty Pisma Świętego przepisane na dany dzień. Za wszystko, co uczynił dla naszej Ojczyzny, należy mu się najwyższy szacunek i nasza szczera wdzięczność – mówił proboszcz ks. prałat Józef Kubalewski.
Po śmierci generała w foyer sali im. Bydgoskiego Marca 1981 Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy została wystawiona księga kondolencyjna, do której mogli wpisywać się wszyscy mieszkańcy miasta i województwa. „Śp. Generał Zbigniew Nowek należał do pokolenia, które jeszcze przed Sierpniem 1980 roku tworzyło opozycję antykomunistyczną (…). Zapamiętam Go jako gorącego patriotę, człowieka serdecznego i bez reszty oddanego sprawie Rzeczypospolitej (…)” – napisał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Ciało generała spoczęło na cmentarzu parafialnym w Cielu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.