Najstarsze w kraju Muzeum Diecezjalne chętnie odwiedzane
26 czerwca 2019 | 11:00 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
Pochodząca z XIII w. rzeźba głowy św. Jana Chrzciciela na misie to najstarszy eksponat znajdujący się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, najstarszym w całej Polsce. Przyjeżdżają do niego turyści z Polski i całego świata. W oprowadzaniu po Muzeum pomagają w wakacje także klerycy tarnowskiego seminarium.
„Lokalizacja Muzeum Diecezjalnego w centrum Starówki, w najstarszych kamienicach przyległych do średniowiecznych murów obronnych stanowi nie tylko doskonały klimat do eksponowania zabytków z XIV i XV wieku, lecz potęguje doświadczenie atmosfery z odległych, zamierzchłych czasów” – podkreśla dyrektor ks. Piotr Pasek.
Wystawa czasowa zatytułowana jest „Jan Paweł II na monetach i medalach z kolekcji Bronisława Usarza”. Można ją oglądać w Domu Mansjonariuszy – jednym z budynków Muzeum. Bronisław Usarz zbiera monety, medale, karty pocztowe i znaczki od wielu lat. Część kolekcji przekazał Muzeum. „To ok. 200 monet i 50 medali. Są to pamiątki z całego pontyfikatu aż po kanonizację Jana Pawła II. Monety były bite m.in. przez mennice w Polsce, Afryce i w Watykanie” – wylicza dyrektor ks. Piotr Pasek.
W sierpniu turystów będą także oprowadzać alumni Wyższego Seminarium Duchownego. Dyrekcja Muzeum obok turystów z Polski i ze świata spodziewa się także młodzieży, która w regionie będzie przeżywać rekolekcje oazowe.
Co warto zobaczyć?
W dziedzinie malarstwa tablicowego muzeum tarnowskie posiada zabytki o wielkim znaczeniu dla kultury artystycznej polskiego średniowiecza. Należy do nich przede wszystkim obraz będący arcydziełem malarstwa polskiego z połowy XV wieku. Jest to słynne, znane w Polsce i zagranicą „Opłakiwanie Chrystusa”, pochodzące z Chomranic.
Cennym zabytkiem są m.in. dwa skrzydła tryptyku z Nowego Sącza poświęcone św. Wojciechowi i św. Jerzemu, a datowane na lata 1430-1440.
Muzeum może poszczycić się również rzeźbiarską galerią przedstawień Matki Boskiej Bolesnej w typie ikonografii zwanej pieta. Najstarsza z nich, Pieta z Wojnicza pochodzi z początku XIV wieku.
Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej – gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski, reprezentujące tzw. szkołę krakowsko-sądecką. Są to zabytki bardzo ważne dla poznania poziomu i dziejów polskiej kultury średniowiecznej. Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne od czasów średniowiecza aż po wiek XIX.
Tarnowskie Muzeum posiada także dział sztuki ludowej, gdzie na szczególną uwagę zasługują obrazy ludowe malowane na szkle, pochodzące z terenu Europy a także innych kontynentów. Przekazał je w darze dla Muzeum Diecezjalnego w 1957 r. znany w Polsce i zagranicą kolekcjoner, Węgier z pochodzenia, tarnowianin, Norbert Lippóczy. Muzeum prezentuje także przykłady współczesnej rzeźby ludowej z bardzo żywotnego ośrodka tej sztuki w Paszynie k. Nowego Sącza.
W 1988 r. z okazji Jubileuszu 100-lecia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie zbiory wzbogaciły się o kolejną kolekcję: dzieła sztuki z około r. 1900. Są to płótna kilku malarzy polskich a także zbiór porcelany i zegarów. Eksponaty te są darem tarnowskiej kolekcjonerki Olgi Majewskiej.
Muzeum Diecezjalne ma także kilkanaście filii m.in. w Bobowej, Dobrej, Grybowie, Krynicy, Odporyszowie, Paszynie, Starym Sączu, Tropiu i w Złotej.
PrześladowaniaChiny zakazały wpuszczania dzieci do kościoła
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie jest czynne w dni powszednie w godz. 10:00 – 15:00, w niedziele i święta w godz. 9:00 – 14:00, z przerwą od 12:00 – 13:00. W poniedziałki wystawa jest nieczynna. W lipcu placówka będzie zamknięta w weekendy 13 i 14 lipca, 20 i 21 lipca oraz 27 i 28 lipca.
Muzeum Diecezjalne w Tarnowie to najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce. Zostało założone w 1888 roku przez ówczesnego rektora Seminarium Duchownego ks. Józefa Bąbę.
Kompleks budynków Muzeum tworzą dawna Akademiola, Dom Mikołajowski, Dom Mansjonariuszy oraz Scholasteria. Muzeum znajduje się obok bazyliki katedralnej.
Więcej o Muzeum Diecezjalnym można przeczytać na stronie internetowej www.muzeum.diecezja.tarnow.pl Tam także zbiory można oglądać podczas wirtualnej wycieczki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.