Niemieccy biskupi przygotowują się do Synodu nt. Amazonii
26 czerwca 2019 | 16:29 | kg (KAI | Rzym Ⓒ Ⓟ
Biskupi niemieccy i języka niemieckiego odbyli 25 czerwca prywatne spotkanie w Rzymie. Według tymczasowego dyrektora watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisottiego było to „zgromadzenie studyjne” Panamazońskiej Sieci Kościelnej (REPAM) a rozmawiano nt. zbliżającego się Synodu Biskupów dla Amazonii i związanych z tym zagadnień. Wcześniej jeden z członków kierownictwa Synodu zaprzeczył, jakoby takie spotkanie się odbyło.
REPAM powstała w 2014 r. z inicjatywy Kościołów lokalnych 9 krajów, na które rozciąga się region Amazonii: Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany, Gujany Francuskiej, Kolumbii, Peru, Surinamu i Wenezueli. Zdaniem założycieli, celem tego zgromadzenia jest „zwrócenie uwagi światowej opinii publicznej na delikatną sytuację ludności tubylczej w Amazonii i na wielką doniosłość biomu amazońskiego dla całej planety – naszego wspólnego domu”.
Gisotti oświadczył, że w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz kościelnych, eksperci i reprezentanci tych obszarów, którymi będzie zajmował się przyszły Synod. Jednocześnie stwierdził, że nie może podać żadnych szczegółów rozmów. „Było to spotkanie studyjne, nie dla publiczności” – stwierdził tymczasowy dyrektor Biura Prasowego. Dodał, że przed Synodem odbędą się jeszcze inne podobne spotkania.
Tymczasem źródła związane z Kościołem niemieckim utrzymują, że w spotkaniu, które odbyło się w klasztorze i ośrodku rekolekcyjnym na przedmieściach Rzymu, prowadzonym przez Służebnice Chrystusa Króla, wziął udział m.in. brazylijski kardynał Cláudio Hummes – relator generalny przyszłego Synodu i przewodniczący REPAM. Ponadto obecni byli kardynałowie: Lorenzo Baldisseri – sekretarz generalny Synodu Biskupów i emerytowany kardynał kurialny Walter Kasper z Niemiec, uważany za doradcę teologicznego Franciszka.
Udział w naradzie wziął także inny emerytowany hierarcha, pochodzący z Austrii bp Erwin Kräutler – były przełożony prałatury terytorialnej Xingú w Brazylii, znany z licznych „nieprawowiernych” poglądów kościelnych, m.in. opowiadający się za wyświęcaniem na kapłanów żonatych mężczyzn, a nawet popierający kapłaństwo kobiet. Uważa się, że to on współredagował nader kontrowersyjny dokument roboczy Synodu (Instrumentum laboris).
Inny uczestnik spotkania to m.in. biskup Essen – Franz-Josef Overbeck, przewodniczący komisji episkopatu Niemiec ds. Ameryki Łacińskiej, udzielającej, za pośrednictwem organizacji Adveniat, znaczącej pomocy materialnej i finansowej działalności duszpasterskiej w tej części świata.
Nie przybył natomiast na naradę arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn, który – jak oznajmił jego rzecznik Michael Prüller – ma obecnie poważne problemy zdrowotne.
Synod Biskupów dla Amazonii odbędzie się w dniach 6-27 października br. w Watykanie pod hasłem „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i integralnej ekologii”. Jak zapowiedział kard. Baldisseri, ma to być czas „refleksji duszpasterskiej, otwartej na uznanie różnorodności” oraz „wsłuchiwania się w rzeczywistość amazońską z całym jej obliczem kulturowym i kościelnym”. Purpurat wspomniał także o jednym z najbardziej kontrowersyjnych punktów Instrumentum laboris, jakim jest „nawrócenie ekologiczne” a zarazem soborowość.
Synodalny dokument roboczy jest zresztą krytykowany za nadmierne, zdaniem wielu biskupów, podkreślanie owego „wsłuchiwania się” w rdzenne kultury amazońskie i wspomniane „nawrócenie ekologiczne”, co – według krytyków – prowadzi do pogaństwa, zamiast mówienia o Objawieniu, Słowie Bożym i nawróceniu do Chrystusa jako punkcie wyjście.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.