Powstanie Muzeum Kresów Wschodnich
30 czerwca 2019 | 01:38 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
W Lublinie zaprezentowano wstępną koncepcje Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. W spotkaniu wziął udział wiceminister kultury Jarosław Sellin oraz dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyna Mieczkowska. Na siedzibę przyszłego muzeum wybrano zabytkowy pałac Lubomirskich, znajdujący się przy Placu Litewskim w centrum Lublina. Placówka ma zostać otwarta do 2023 r.
Jak zauważył minister Sellin, od wielu lat istnieje potrzeba budowy w Polsce placówki zajmującej się dziejami dawnych ziem Rzeczypospolitej. – Muzeum będzie opowiadać o tysiącletniej historii, bo pierwsze kontakty z tym, co nazywamy Kresami Wschodnimi były już w okresie wczesnopiastowskim. Swoją opowieść wystawa zakończy na katastrofie, jaką była II wojna światowa – tłumaczył podsekretarz w Ministerstwie Kultury.
Jak zauważył, dopiero trwają prace nad wspólną koncepcją historyków, muzealników i przedstawicieli innych dyscyplin. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na aranżację wystawy stałej tworzącej główną atrakcję muzeum. – Już na przełomie 2019 i 2020 r. będziemy znać wyniki konkursu, a co za tym idzie przystąpimy do wykonania potrzebnej dokumentacji budowlanej – dodał Sellin.
Za organizacje nowego muzeum odpowiedzialne będzie Muzeum Lubelskie. Dyrektor instytucji Katarzyna Mieczkowska, zaznaczyła, że głównym celem placówki będzie przywracanie pamięci i edukacja. – Chcielibyśmy, aby ta placówka opowiadała o tym, czym były Kresy rozumiane jako miejsce różnorodności kulturowej, tolerancji, akceptacji, wzajemnej egzystencji mniejszości religijnych obok siebie – wyjaśniała historyk.
To nowa instytucja powstanie w zabytkowym pałacu Lubomirskich przy pl. Litewskim w Lublinie.
Jego historia sięga XVI wieku i był świadkiem wielu historycznych wydarzeń z życia Polaków i samego Lublina. W nocy z 6 na 7 listopada 1918 r. w jego murach utworzono rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego.
Obecnie mieści się w nim Wydział Politologii UMCS, jednak w celu rozbudowy Kampusu Zachodniego uczelnia sprzedała gmach resortowi kultury za 11 mln zł. Prace nad budową muzeum rozpoczną się w 2020 r. po opuszczeniu budynku przez studentów i administrację.
Według szacunków organizatorów dostosowanie budynków do potrzeb muzealnych potrwa kilka lat. – Realnie biorąc można powiedzieć, że będziemy zapraszać na otwarcie wystawy stałej, w perspektywie lat 2022-2023” – powiedział minister Sellin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.