Lublin zaśpiewał „Te Deum” za Unię Lubelską
01 lipca 2019 | 10:22 | dab / hsz | Lublin Ⓒ Ⓟ
Po ulicach Lublina spaceruje szlachta i rycerze, karocą przejeżdża Król Zygmunt August wraz z Janem Kochanowskim w asyście straży przybocznej, a nad głowami Lublinian na Placu Litewskim przeleci akrobacyjna grupa wojskowych samolotów Biało-Czerwone Iskry. Lublin świętuje główne obchody 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. Jedną z form upamiętnienia było wspólne śpiewanie hymnu „Ciebie Boga wysławiamy”.
Jak zauważył Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, wspólne świętowanie rocznicy jest dla mieszkańców i odwiedzających Kozi Gród prawdziwą podróżą w czasie. – Inscenizacje, pokazy i rekonstrukcje historyczne, spotkania z kulturą litewską, dawną i współczesną, to tylko nieliczne z atrakcji, jakie przygotowaliśmy w ciągu siedmiu dni świętowania. Mieszkańcy miasta i wszyscy, którzy w tym czasie odwiedzą Lublin staną się uczestnikami niepowtarzalnych widowisk i koncertów. Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty. Zapraszam do wspólnego świętowania – zaznaczył Żuk.
Jedną z form upamiętnienia wydarzeń sprzed 450 lat było wspólne odśpiewanie hymnu „Te Deum laudamus” znanego w Polsce jako „Ciebie Boga wysławiamy”. Według kronik, to właśnie tę pieśń polecił odśpiewać król Zygmunt August po zakończeniu negocjacji nad dokumentem tworzącym Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
Jak zauważył Leszek Winniewski, prezes Fundacji EduArtte, główną ideą przedsięwzięcia było stworzenie wspólnoty osób, które choć na co dzień się mijają to chcą razem uczcić przełomowe wydarzenia z historii. – Wiemy, że 450 lat temu Król Polski po podpisaniu aktu Unii, orszakiem przeszedł do kościoła dominikanów, by podziękować Opatrzności za sukces obrad, które miały bardzo burzliwy przebieg. Stojąc przed prezbiterium wyśpiewał ten hymn, oczywiście w wersji łacińskiej, a przygotowana przez nas wersja to ta pochodząca z Millennium Chrztu Polski z 1966 r. Chcemy, tu pod lubelskim zamkiem, razem powtórzyć to, co pod natchnieniem zrobił Zygmunt August – tłumaczył Winniewski.
Obchody Unii Lubelskiej potrwają do 4 lipca br. Do tego czasu w całym mieście odbędzie się wiele inicjatyw historycznych, artystycznych i społecznych nawiązujących do wydarzeń sprzed czterech i pół wieku. W organizację wydarzeń aktywnie włączyły się miasta partnerskie i zaprzyjaźnione, lubelskie szkoły i uczelnie oraz wiele instytucji naukowych i kulturalnych w kraju i za granicą.cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.