Syn Beaty Szydło będzie sprawował Mszę św. trydencką
10 lipca 2019 | 03:22 | rk | Oświęcim Ⓒ Ⓟ
Oświęcim może być kolejnym ośrodkiem w diecezji bielsko-żywieckiej, w którym będą odprawiane Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Grupa wiernych przywiązanych do takiej liturgii z zadowoleniem przyjęła informację, że wśród rozpoczynających posługę wikariuszy w oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana Męczennika są księża, którzy będą mogli celebrować Msze „po staremu”. Wśród tych kapłanów jest m.in. ks. Tymoteusz Szydło – jeden z sześciu celebransów wyznaczonych w diecezji do celebrowania liturgii powszechnej przed posoborowymi zmianami.
Ks. dr Grzegorz Klaja, opiekun i moderator grup wiernych związanych z łacińską tradycją Kościoła diecezji bielsko-żywieckiej, zwrócił uwagę, że wbrew doniesieniom medialnym sprawowanie tzw. Mszy trydenckiej to nie kwestia – jak sugerują niektóre media – jakiegoś wyróżnienia, lecz zainteresowań, umiejętności i posługi wiernym, którzy tego oczekują.
Ks. Klaja przyznał, że grupa wiernych z Oświęcimia bardzo pragnie, by liturgia w klasycznym rycie rzymskim na stałe zagościła w ich parafii. W tej sprawie zgłosili się do proboszcza parafii ks. Mariusza Kiszczaka, który wyraził wstępną zgodę.
„Msza św. w starożytnym rycie rzymskim ma być celebrowana w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej (dolny kościół), w każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 14.15 (oprócz wakacji), a także w większość świąt nakazanych (według przedsoborowego kalendarza liturgicznego)” – głosi oficjalny komunikat zamieszczony na stronie oświęcimskiej parafii.
Wśród księży, którzy będą odprawiać Msze św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wymienia się kilku kapłanów, w tym syna premier Beaty Szydło. Ks. Tymoteusz Szydło jeszcze jako kleryk wyrażał duże zainteresowanie taką liturgią.
Grupa wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej przywiązanych do Mszy św. celebrowanej w klasycznym rycie rzymskim funkcjonuje od 9 lat. Msza trydencka sprawowana jest w kościele św. Barbary w Bielsku-Białej oraz w innych miejscowościach diecezji – Simoradzu, Cieszynie i Kętach.
Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego, zwana również Mszą trydencką czy klasycznym rytem rzymskim, wyłoniła się z długiej historii przemian, które zachodziły w liturgii Eucharystii, poczynając od starożytności i średniowiecza. Pomimo reformy liturgii dokonanej po Soborze Watykańskim II, dawna forma jest nadal uważana przez Kościół katolicki za godziwą i ważną, każdy kapłan ma prawo ją celebrować a wierni – o nią prosić.
Po Soborze Watykańskim II zaczęto wprowadzać liczne zmiany w liturgii rzymskiej, których efektem był promulgowany przez Pawła VI nowy Mszał. Nowa liturgia Mszy św. różni się od m.in. zmianą ustawienia kapłana (we Mszy trydenckiej kapłan razem z wiernymi stoi twarzą do ołtarza), dopuszczeniem języków narodowych (zamiast łaciny), skróceniem rytów pokutnych, zrezygnowaniem z niektórych gestów, szerszym dopuszczeniem do sprawowania funkcji liturgicznych (np. udzielania komunii) osób świeckich, w tym kobiet.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.